Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) запустила дворічний План реагування на надзвичайні ситуації та раннього відновлення (EERRP) на 2025–2026 роки, розроблений для підтримки постраждалих від війни сільських громад.
Про це повідомляє пресслужба ФАО.
Як сказав виконувач обов’язків голови Представництва ФАО в Україні Мохаммед Азука, завдяки Програмі економічного розвитку та відновлення (EERRP) на 2025–2026 роки ФАО продовжує підтримувати зусилля України щодо подолання наслідків війни, особливо у сільських районах поблизу лінії фронту.
План реагування на надзвичайні ситуації та раннього відновлення ФАО має на меті надати постраждалим фермерам можливість повернутися до виробництва, зменшити залежність від гуманітарної допомоги та зробити внесок у національну продовольчу безпеку.
План зосереджений на підтримці сільських сімей та дрібних виробників у прифронтових областях шляхом поєднання екстреної допомоги, протимінної діяльності, рекультивації земель і заходів раннього відновлення.
«Екстрені заходи заплановані на перший рік та спрямовані на задоволення нагальних потреб, тоді як заходи з відновлення триватимуть протягом усього дворічного періоду, щоб допомогти відновити виробництво, покращити доступ до ринків та створити стійкі засоби для існування», — уточнили в організації.
І додали, що план структурований навколо трьох взаємопов’язаних стовпів. Перший — це реагування на надзвичайні ситуації, який зосереджений переважно на розподілі сільськогосподарських ресурсів для відновлення та підтримки засобів до існування найбільш вразливих сільських сімей та дрібних фермерів, постраждалих від війни. Другий — підтримує відновлення сільськогосподарських угідь, забруднених нерозірваними боєприпасами та вибухонебезпечними залишками війни, особливо у прифронтових областях. Третій — складається з багаторічних заходів раннього відновлення, спрямованих на підтримку як сільських домогосподарств, так і дрібних фермерів відповідною інформацією, ресурсами та технічною підтримкою для зміцнення їхнього виробничого та бізнес-орієнтованого потенціалу, збільшення їхнього виробництва та доступу до ринків.
Для реалізації Плану ефективного відновлення та відновлення (EERRP) ФАО потрібно $150 млн протягом наступних двох років.
Зазначається, що згідно з оцінкою збитків та потреб (лютий 2022 – грудень 2024), проведеною Світовим банком, загальні збитки та втрати в агросекторі України оцінюються майже в $84 млрд, а додаткові $1,6 млрд — лише в секторі зрошення. Збитки включають знищення сховищ, рибальства, систем аквакультури та багаторічних культур, а також примусовий забій худоби. Вони також охоплюють знищення та крадіжку машин та обладнання, а також викрадені ресурси та зібрану продукцію. Водночас Україна стикається з однією з найбільших криз забруднення у світі: станом на грудень 2024 року понад 138 тис. км² землі та 14 тис. км² води залишаються під загрозою через вибухонебезпечні залишки війни та наземні міни, що створює постійні загрози для сільського господарства та продовольчої безпеки, зазначають у ФАО.