Про це в коментарі для AgroPortal.ua розповів фермер, директор ОСГ «Малявкін» Сергій Малявкін.
Звісно, якщо дозволять фінанси, то і при такій площі можна придбати обладнання для переробки на цукати, мармелад та інше. Однак воно дороговартісне і окуповується лише в кооперації. Тож, на його думку, відразу варто закладати більші площі.
Викликом для початківців фермер називає посадковий матеріал. Його важко знайти навіть для закладки 2-3 га.
«Зазвичай людина, у якої ви купуєте, не може гарантувати сортність. Говорить, що кизил Лук'янівський, а виявляється — Володимирський. Дуже мало знань щодо культури», — говорить він.
Малявкін зазначає, що його господарство постачає кизил до Австрії у промисловому вигляді. Це — заморозка і пюре. Для здійснення поставки за кордон мають завантажити хоча б 5 т продукції.
«Той, хто вирощує до 5 га, не зможе сформувати експортну партію. 300 кг — це замало. У такому випадку доведеться кооперуватися», — додає Малявкін.
Також говорить, що найпопулярнішою схемою посадки є 5×4, для цього знадобиться 500 саджанців на гектар. Навіть якщо один коштує 200 грн, то це 100 тис. грн. А от рентабельність — висока, однак приходить вона не одразу.
«Я розраховував бізнес-план на 11 років. Покрив витрати на восьмий рік. Зате плодоносить культура до 70 років», — розповів директор ОСГ.
Для довідки: ОСГ «Малявкін» знаходиться у Миколаївській області. Першу закладку кизилу там здійснили восени 2009 р. Нині вирощують 5 сортів. На осінь цього року планують закласти 20 га.
Також у господарстві вирощують диплоїдну сливу та аґрус як ущільнення поміж дерев.
Ірина Кравченко, AgroPortal.ua