Океанічне сільське господарство як альтернатива землеробству

11 лютого 2023, 07:00 2120

Океанічні ферми з вирощування водоростей можуть допомогти вирішити питання забезпечення продовольчої безпеки, втрати біорізноманіття та раціональної годівлі тварин.

Такого висновку дійшли вчені Університету Окленда, Австралія, пише Food ingredients first.

У своєму дослідженні науковці визначили частини океану, придатні для вирощування морських водоростей. Вони стверджують, що ці території можуть зменшити наземне сільське господарство та замінити 10% людського раціону продуктами з водоростей.

Скотт Спілліас, доктор філософії Школи науки про землю та навколишнє середовище Квінслендського університету

Дослідження виявило, що розширення вирощування морських водоростей може допомогти зменшити попит на наземні культури та скоротити глобальні викиди парникових газів у сільському господарстві до 2,6 млрд т на рік.

Зазначається, що морські водорості мають ще великий комерційний і екологічний потенціал у вигляді будівельних матеріалів, пластмаси, дизельного палива та етанолу.

Дослідники склали карту з 34 видів водоростей, які можна вирощувати на океанічних фермах, та виявили мільйони доступних гектарів океану в виключно економічних зонах (ВЕЗ), де можна розвивати сільське господарство. 

У ВЕЗ Індонезії, за оцінками, до 114 млн га придатні для вирощування морських водоростей. Австралійська ВЕЗ також демонструє великий потенціал і видове різноманіття, принаймні 22 види водоростей та приблизно 75 млн га океану є придатними.


Примітка. Виключна економічна зона — це морська зона, у якій суверенна держава має особливі права щодо розвідки та використання морських ресурсів, включаючи виробництво енергії з води та вітру.


«Завдяки тисячолітній селекції світові науковці вдосконалили основні культури, які лежать в основі раціону суспільства, але морські водорості цілком можуть мати подібний потенціал у майбутньому», — зазначає Спілліас.

Багато компаній вже працюють у цій сфері. Приміром, компанія IFF створила борошно з червоних морських водоростей, а Cargill розробила кондитерський порошок із водоростей Gracilaria. Харчова біотехнологічна компанія NewFish ферментує мікроводорості та морепродукти для створення м’яса.

Інвестиційний фонд Breakthrough Energy Ventures, заснований Біллом Гейтсом, вклав $12 млн у австралійський стартап Rumin8. Компанія розробляє кормову добавку для худоби з синтетично відтвореного бромоформу, активного інгредієнта, який міститься в червоних морських водоростях. 

За останні 5 років використання морських водоростей зросло більш ніж на 63%. Споживачі усвідомлюють, що водорості мають багато корисних властивостей, а виробники знаходять нові технології їх використання.