Інвесторам на замітку: найкращий інструмент для інвестування в Україні

11 липня 2023, 06:40 2958

Незалежно від розміру інвестицій кожен інвестор хоче отримати відповіді на запитання.

  • Яким чином краще інвестувати в Україні?
  • Які є важелі контролю за інвестицією?
  • Хто консультуватиме та керуватиме інвестицією?
  • Яким чином можна швидко вийти з інвестиції?
  • Скільки податків доведеться сплатити?

Отже, чи є в Україні інструмент для інвестора, який може закрити вищезазначені питання та забезпечити зручний простий процес заведення інвестиції, управління капіталом, контроль за активами та досить лояльне податкове навантаження на вивід інвестиції?

Якщо розглядати Україну з погляду можливостей для інвестування, слід звернути увагу на корпоративні інвестиційні фонди (КІФ)

Це суб’єкти, що здійснюють виключно інвестиційну діяльність. Вони створюються з метою залучення коштів інвесторів для подальшого їх інвестування в широкий перелік активів з метою володіння або подальшого перепродажу цих активів та примноження залученого капіталу, отримання прибутків.

Які особливості корпоративних фондів в Україні?

Правовий статус. В Україні корпоративні фонди є акціонерними товариствами, проте дія ЗУ «Про акціонерні товариства» на них не розповсюджується, а діяльність КІФ регулюється Законом України «Про інститути спільного інвестування» та контролюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. 

Мінімальний статутний капітал КІФ становить 1250 мінімальних заробітних плат, тому корпоративні фонди слід використовувати приватними інвесторам, що можуть собі дозволити проінвестувати суму більше 220 000 євро.

Управління активами КІФ. Корпоративні фонди в Україні управляються професійними учасниками фондового ринку — компаніями з управління активами, які мають кваліфікованих фахівців з досвідом та знаннями для ефективного управління активами фонду. Управляюча КУА відповідає за вибір інвестиційних об'єктів, розподіл коштів та моніторинг ризиків. КІФ не має право вчиняти юридичні дії з активами без КУА. У разі припинення дії договору про управління активами з КУА, КІФ має обрати нову компанію з управління активами протягом 30 днів, інакше підлягатиме обов’язковій ліквідації. 

Компанія з управління активами фактично заощаджує витрати часу інвестора на аналіз та вивчення особливостей діяльності КІФ та позбавляє клопоту, пов’язаного з веденням обліку інвестиційної діяльності фонду, з підготовкою та поданням звітів щодо діяльності КІФ до компетентних органів. КУА дає фінансові поради щодо придбання інвестиційно привабливих активів, консультує інвесторів з питань діяльності інвестиційних фондів в Україні.

Інвестиційна стратегія. Корпоративні фонди можуть мати різні інвестиційні стратегії, як-от венчурне інвестування, інфраструктурні проєкти, інвестування в цінні папери та інші. Вибір стратегії залежить від ризикових параметрів та інвестиційних цілей інвесторів фонду. Власник фонду самостійно обирає пріоритетні напрями для інвестування.

Регулювання. Діяльність корпоративних фондів в Україні підлягає жорсткому регулюванню, що забезпечує захист інтересів інвесторів та стабільність ринку. 

Контроль інвестиції інвестором. Корпоративний фонд дає можливість інвестору контролювати свої інвестиції. Законодавством України передбачено створення в КІФ органу нагляду за інвестиційною діяльністю фонду та роботою компанії з управління активами. Наглядова рада КІФ забезпечує 100% контролю інвестором діяльності корпоративного фонду, може погоджувати умови правочинів, контролювати рух коштів, пов’язаних із продажом або придбанням активів КІФ. 

Оподаткування КІФ. Особливості оподаткування діяльності корпоративних фондів в Україні роблять цей інструмент ще привабливішим для інвестора. Інвестиційні кошти та прибуток КІФ, отриманий в результаті інвестиційної діяльності, не підлягають оподаткуванню податком на прибуток. 

Легкий процес залучення інвестиції. Залучення інвестиції відбувається шляхом продажу акцій корпоративного інвестиційного фонду, випущених з метою залучення коштів спільного інвестування. Випуск акцій реєструється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Цінні папери КІФ перебувають у вільному обігу на ринку. І подальше відчуження акцій не потребує додаткових реєстраційних дій у державних реєстрах.

Простий вихід з інвестиції. Інвестор, який хоче повернути інвестицію, має такі варіанти:

  • продати акції КІФ на вторинному ринку;
  • прийняти рішення про ліквідацію корпоративного фонду.
  • пред’явити акції КІФ до викупу (якщо реєстраційними документами КІФ передбачено достроковий викуп).

Оподаткування доходів інвесторів. Доходи інвестора КІФ виникають у результаті отримання ним позитивної різниці за операціями з акціями корпоративного інвестиційного фонду або отримання дивідендів від КІФ. Оподаткування доходів інвесторів здійснюється згідно порядку та ставок, встановлених Податковим кодексом України.

Отже, корпоративний фонд є найкращим інструментом для інвестування в Україні:

  • дозволяє швидко та просто залучити інвестицію;
  • дає можливість контролювати порядок інвестування коштів, придбання активів на фонд; 
  • забезпечує належне управління активами завдяки професійній команді фахівців КУА;
  • заощаджує час інвестора завдяки інформаційній підтримці та фінансовим порадам компанії з управління активами;
  • дозволяє інвестору обирати інвестиційну стратегію та формувати інвестиційний портфель фонду;
  • надає декілька варіантів виходу з інвестиції;
  • дає можливість зменшити податкове навантаження;
  • жорстко контролюється з боку держави, що запобігає маніпуляціям. 

Інвестору, який хоче інвестувати в Україні, щоб скористатись всіма перевагами корпоративного фонду, потрібно створити КІФ або придбати вже готовий КІФ, обрати компанію з управління активами та укласти з нею договір, а далі залишається лише обирати інвестиційно привабливі активи для інвестування. 


Юлія Задубинна, генеральний директор ТОВ «КУА «ІНВЕСТ-ТАНДЕМ» для AgroPortal.ua