Земельне питання треба вирішити до того, як це зробить Конституційний суд

17 лютого 2017, 16:55 2449

Мораторій на продаж землі сільгосппризначення в Україні може бути відмінений уже восени 2017 р.

Про це на своїй сторінці в Facebook написав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.

«Олексій Мушак та ще 54 народні депутати направили до Конституційного суду подання щодо визнання мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення неконституційним. Всі, хто думав, що це теорія, піар або залякування, прорахувались. За умови дотримання стандартного регламенту розгляду мораторій може бути відмінений уже восени 2017 року», — розповів заступник міністра.

При цьому, за словами Максима Мартинюка, якщо в жовтні/листопаді 2017 року Конституційний суд обнулить мораторій, ситуація складеться не найкращим чином.

«В Україні в режимі «з вечора на ранок» з'являються новий актив і новий ринок. Жодних запобіжників, зокрема в частині максимальної площі в одних руках чи рівня мінімально допустимих цін, не існує, діє єдине обмеження — заборона на володіння землею іноземцям. За економічною логікою в короткостроковій перспективі в галузі починає відбуватися перетікання власності від менш ефективного власника — пайовиків, близько 70% з яких жодного разу фізично не були біля свого паю, до більш ефективного — великих аграрних формувань. Середня ланка — фермери — з цього процесу випадає, оскільки не може конкурувати з агрохолдингами в доступі до фінансового ресурсу для викупу землі. В АПК формується біполярна модель, яка являє собою масштабований поточний статус-кво. Безумовно, не катастрофа, але дуже далеко від того, яким би ми хотіли бачити сільське господарство», — розповів він.

Альтернативою цього сценарію заступник міністра назвав розробку комплексного підходу до впровадження ринку землі із максимальними запобіжниками, механізмами підтримки фермерів та гарантією прав власників паїв.

«У цій моделі ми уникнемо потрясінь у галузі та зможемо на макрорівні сформувати оптимальну її структуру. Звичайно, депутати можуть під впливом популістів провалити найбільш зважений варіант земельної реформи. Але тоді за них все зробить Конституційний суд», — додав Максим Мартинюк.

Дискусію по темі можна подивитись за посиланням.