Завищення «мінімалки» матиме чотири негативні ефекти для економіки

23 жовтня 2020, 07:34 1565

Мінімальна заробітна плата, закладена у бюджеті на 2021 р., завищена на 40%.

Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловив економіст, народний депутат Верховної Ради IX скликання Володимир Цабаль.

На його погляд, рівень мінімальної заробітної плати — 5000 грн з 1 вересня, 6000 грн з 1 січня з наступним підвищенням у липні 2021-го до 6500 — не є економічно обґрунтованим.

«Розмір «мінімалки», врахований у бюджеті поточного року, базувався на прогнозі економічного зростання у понад 3%. Він складав 4723 грн і був обґрунтованим.

Зараз економіка замість зростання умовно впаде на 7%. Тобто, за попередньою логікою, обґрунтований рівень «мінімалки» має бути на 10% нижчий. 4723 грн за вирахуванням цих 10% складе 4250 грн», — ділиться розрахунками експерт.

Фактично, додає він, навіть нинішні 5000 грн уже перевищують цей рівень.

«Це значно завищена мінімальна заробітна плата порівняно зі спроможністю української економіки», — вважає Володимир Цабаль.

Якщо вірити прогнозам уряду, наступного року економіка зросте на 4%. Тож обґрунтованою цифрою має стати 4500 грн. «Натомість у бюджеті на наступний рік ми бачимо спочатку 6000 грн, потім 6500 грн. Ця цифра на 2000 грн, тобто майже на 40% завищена», — підрахував економіст.

Одним із неочевидних наслідків він вважає потенційне зростання безробіття. Оскільки мінімальна заробітна плата встановлюється на певному рівні, частина роботодавців не зможуть найняти людей, навіть якщо і роботодавець, і працівник згодні з нижчою оплатою. Ці робочі місця можуть зникнути. «Але для України це малоймовірно, такий ефект спрацьовує в розвинутих країнах», — додає економіст.

Другий, більш ймовірний наслідок, полягає в тому, що частина заробітних плат може перейти в тінь. Працівників почнуть переводити на 50%, 70% ставки.

Третій ефект — збільшення ЄСВ та інших податків, розмір яких прив'язаний до мінімальної заробітної плати. На фоні коронавірусу це не дуже стимулюючий крок з боку держави, акцентує експерт.

Але є четвертий ефект, про який часто замовчують. «Збільшення «мінімалки» зумовить ріст зарплат у державному секторі. Натомість у приватному секторі вони залишаться на попередньому рівні чи навіть впадуть. Це не дуже добрий сигнал для економіки. Держава демонструє, що вона більше дбає про себе, а не про людей», — підсумував Володимир Цабаль.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua