Вау-ефект: 5 цікавих фактів про біопрепарати

03 вересня 2018, 10:00 3308

Оскільки є прихильники і противники використання біологічних препаратів, існує маса різних думок щодо їхньої користі, ефективності або ж даремності.

Найчастіше задавані аграріями запитання AgroPortal.ua адресував кандидату біологічних наук, керівнику відділу R&D компанії «Ензим-Агро» Павлу Маменку.

Чи впливає погодний фактор на ефективність біопрепаратів?

Павло Маменко: Загальний сенс застосування біологічних препаратів — знизити залежність рослин від впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, що дозволить їм максимально реалізувати потенціал продуктивності. Сама природа створила рослинно-мікробні взаємодії або симбіози з метою підвищення виживаності й адаптації живих організмів до впливу посухи, заморозків або екстремально високих температур. Крім того, формуючи у своїй ризосфері сприятливий для себе мікробіом, рослина захищається від фітопатогенів або комах-шкідників. Тому, як показує практика, в менш сприятливих умовах для рослин ефективність біопрепаратів вища.

Якщо ми не бачимо роботи біопрепаратів, то для цього є кілька причин — 10% це екстремальні погодні умови, а 90% — це якість самих препаратів і правильність їх застосування. У цих 90% переважає другий варіант, оскільки багато і агрономів, і менеджерів-продавців просто не знають фізіологію роботи біопрепаратів і, відповідно, не розуміють, як їх правильно застосовувати.

Чи варто користуватися біопрепаратами в період посухи?

Павло Маменко: Тут ми повинні чітко розуміти і розділяти — існують препарати на основі мікроорганізмів, а є препарати на основі продуктів їхньої життєдіяльності або, скажімо, витяжки з біологічних об'єктів. Якщо мова йде про мікробні препарати, то це в основному продукти превентивної дії, тобто їх необхідно вносити до настання несприятливих умов. Різні біологічні витяжки навпаки часто застосовують для боротьби з наслідками впливу цих несприятливих факторів.

Кажуть, що біопрепарати в перший рік не показують всього свого потенціалу, а на 100% результат можна сподіватися лише після третього року використання.

Павло Маменко: Якщо препарат якісний і його правильно застосовувати, то він спочатку проявляє свій потенціал по максимуму. Питання більше до наших очікувань, які завищені завдяки маркетологам. «Вау-ефекти», описані в препаратах, просто наступають через кілька сезонів після регулярного застосування біологічних продуктів. Тут знову ж таки має місце незнання або нерозуміння принципів їхньої роботи. Крім того, ефективність — це не тільки більше в бункері, але і нижча собівартість вирощування.

Чи правда, що найбільш результативно мікробні препарати показують себе на бобових і чому?

Павло Маменко: Це не зовсім вірно, а точніше — зовсім не вірно. Питання знову ж до наших очікувань і методів оцінки. Просто ефективність препаратів для бобових часто визначають наявністю і кількістю бульбочок. Є бульбочки — значить препарат працює, однак це велика омана, адже наявність бульбочок не завжди сприяє підвищенню врожайності. Візуальної оцінки роботи інших препаратів практично немає. Однак принципи і результати роботи багатьох мікробних препаратів дуже схожі, й іноді застосування інокулянтів для небобових культур може забезпечити набагато більшу економічну ефективність, ніж інокулянти для бобових.

Існує думка, що виключно біопрепаратами, без хімії, неможливо обійтися в рослинництві. Чи це правда?

Павло Маменко: Можна відповісти запитанням на запитання — як вирощують свою продукцію органіки, де застосування хімічних добрив і засобів захисту заборонено? Крім того, ми бачимо, що удосконалюючи підходи і методи до ведення господарства, вони збільшують врожайність. Просто застосування хімії дає швидкий ефект, але її накопичення в ґрунті знижує продуктивність надалі. Застосування біологічних засобів харчування та захисту рослин має менш виражений ефект, але їхня дія пролонгована і дозволяє підвищувати родючість ґрунтів. З моєї точки зору, найбільш ефективним є грамотне поєднання як хімічних, так і біологічних препаратів. На даний момент у розвитку агротехнологій цей тренд є одним із ключових. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua