Таку думку висловив директор компанії «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук.
«Йдеться насамперед про фосфорні сполуки. Щоб замінити російський продукт на нашому ринку, нам потрібно швидко розглянути ефективні можливості для імпорту з інших джерел. Це стосується фосфорних добрив, яких Україна споживає понад 500 тисяч тонн на рік. З Росії ми ввозили 69% всіх видів добрив, а з Білорусі — 21%», — уточнив він.
Експерт зазначив, що Білорусь може збільшити частку до 35%, зайнявши так звану «російську» нішу.
«Інша частка має бути компенсована такими виробниками, як Туніс, Марокко, Єгипет. Вони мають фосфор і фосфорити, й нам потрібно зробити все, щоб товар з цих країн заходив до нас дуже швидко. Маємо приймати кораблі з міндобривами по 20-25 тисяч тонн з динамікою по 2 кораблі на місяць. Йдеться про спрощену систему сертифікації тощо», — додав Гордійчук.
За його словами, Україна споживає 125 кг діючих речовин — це величезна цифра, однак не остаточна, а потрібно 300-400 кг. В Україні не вистачає фосфору і калію. Переважно калію, який є дуже дорогим.
«Чим нам тепер замінити цей російський калій? У світі спостерігається значне здорожчання по азотній групі добрив. Ціна селітри аміачної за 2 тижні зросла на 20%, і ми це відчуємо. На світовому ринку значно подорожчав і карбамід. Наш вітчизняний продукт ще продається за старою ціною. Але мусимо очікувати на збільшення цін, яке спостерігатиметься навіть до весни 2019 року. Зросла ціна й на фосфорні добрива. За місяць — на понад 15%. Все це призведе до здорожчання агропродукції», — уточнив Гордійчук.
Загалом із добривами проблема величезна, вважає він. По Україні вдарить підняття цін на світовому ринку і дефіцит добрив на внутрішньому.
«Через це можемо отримати ціну на добрива на 50% вище, ніж торік. Хоча є й хороша новина — запрацювали «Сумихімпром» і Дніпровський завод міндобрив, які здатні забезпечити приблизно третину споживання фосфорних добрив. Але є велике «але». Сировину (фосфорити) ми раніше брали в Сирії, де зараз війна. Нині купуємо у країнах Північної Африки. Але ціни на фосфорну кислоту, з якої вироблятимуться фосфорні добрива, піднялись. А це, в свою чергу, вдарить по цінам на добрива — очікуємо зростання щонайменше на 35%», — пояснив експерт.
Він додав, що в Індії держава компенсує аграріям вартість дорогих азотних добрив, а в Україні такої програми, на жаль, немає.
«Вже нині ми стикаємось з тим, що сировина буде дуже дорога, і її не можна буде просто купити. Тобто маємо рушницю, в якій не вистачає пороху. Звичайно, можна завантажити власне виробництво, але де взяти сировину в необхідній кількості?», — підсумував Гордійчук.
AgroPortal.ua за матеріалами УАК