Україні необхідна державна програма розвитку цукрової галузі

01 червня 2020, 10:29 1785

Рентабельність цукрових заводів залежить від модернізації виробництва. Зараз цукровики самотужки підвищують свою ефективність, однак їм потрібна допомога держави.

Таку думку висловив генеральний директор та власник групи компаній A'SPIK Group Олександр Співак.

«Якщо говорити про рентабельність виробництва цукру, то потрібно враховувати, що рівень модернізації виробництва на кожному підприємстві різний. Відтак і різні показники рентабельності. Звісно, аби залишатися рентабельними, потрібно в час міжсезоння системно працювати над модернізацією виробничих потужностей задля збільшення ефективності роботи, зменшення витрат і собівартості продукції.

Загалом наразі витрати на виробництво цукру є доволі високими, проте нещодавно майже вдвічі впали ціни на газ — головний енергоресурс цукрової промисловості України. Цей факт гальмуватиме подальше зростання витрат і цін та дозволяє з оптимізмом дивитися в майбутнє», — зазначив він.

За словами виробника, нині українські цукроварні досягли найвищих стандартів якості кінцевого продукту, і це безумовно робить їх конкурентоспроможними на світових ринках.

«Проте питання збільшення експорту є досить складним. Воно залежить від багатьох факторів та поточної кон'юнктури на світовому ринку. До прикладу, в Європейському союзі встановлені квоти на український цукор — без мита можна постачати до 20 тис. тонн на рік. Цей обсяг Україна вичерпала в 2019 році лише за один місяць. Цифри красномовні, тут все зрозуміло без пояснень. Загалом розвиток ситуації залежатиме від цін на цукор на Лондонській та Нью-Йоркській товарних біржах, адже рівень цін тут визначатиме, чи вигідно буде транспортувати український цукор», — пояснює він.

Олександр Співак вважає, що за таких умов виробникам цукру потрібна допомога держави.

«Колись Поділля називали «Цукровим Донбасом». Якщо ми хочемо повернути ті часи, збільшити експортний потенціал держави та, зрештою, просто допомогти вітчизняній цукровій промисловості й аграріям, то, звісно, потрібна державна програма розвитку галузі. Аби вийти на нові рівні конкурентоспроможності та рентабельності, необхідно відродити замкнутий цикл цукрового виробництва та впроваджувати європейські технології. Для цього потрібні справжні «дешеві» кредити за європейськими ставками в 2-3% річних.

Крім того, аграріям бракує державної підтримки та дотацій на вирощування цукрових буряків, адже ця культура є досить вибагливою та складною у догляді. Лише комплекс таких заходів може гарантувати «солодке» майбутнє історичній галузі промисловості України», — вважає він.


AgroPortal.ua за матеріалами «Агро Перспектива»