Третій квартал стане тільки початком справжньої кризи

25 травня 2020, 09:47 2343

Перехід на віддалену роботу під час карантину вдарив по «наземній інфраструктурі» (ресторанам, ринку оренди нерухомості та ін.). Не виключено, що ця криза може стати початком кінця наземної торгівлі.

Таку думку висловив інвестиційний банкір, генеральний директор і засновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

Він зазначив, що криза однозначно вдарить по великому бізнесу в Україні.

«Навіть зараз за статистикою «Укрзалізниці» можна побачити, що вантажоперевезення в квітні впали на 15%. Ціни на українські commodity в світі знижуються. На кінець 2020 року я очікую зниження виручки за основними індустріями на 15-25%. У EBITDA ефект — десь половина. Тобто компанії зароблять приблизно вдвічі менше за операційний прибуток у цьому році в порівнянні з тим, що вдалося заробити в 2019 році. І це в тому випадку, якщо не реалізується інший серйозний ризик — протекціонізм на наших ринках збуту», — говорить експерт.

Він зазначив, що багато країн намагатимуться захищати внутрішнього виробника, а для України — це найгірший сценарій.

Крім того, за словами Ігоря Мазепи, дно кризи поки не досягнуто, і зростання економіки не варто чекати скоро.

«Я думаю, що третій квартал стане тільки початком справжньої кризи. Те, що ми відчуємо в другому кварталі, — це ще таке, м'яке, входження в серйозну рецесію. Я не вірю в швидке відновлення економіки: жодного разу Україна не виходила з криз V-подібно. Я думаю, відновлення почнеться через кілька років. Тобто 2021 рік теж буде дуже складним, можливо, навіть мінусовим», — прогнозує експерт.

Банкір вважає, що з драйверами економічного зростання зараз є складнощі.

«Це дуже велика проблема і печаль. Криза «вимила» український середній клас — ту частину економіки, яка створюється роками, «бампер» і драйвер зростання. Споживання сильно впаде — за нашими оцінками, вже зараз в Україні близько 2 млн безробітних. Це в свою чергу веде до соціальних наслідків — зростання злочинності тощо.

Тому для української економіки удар по сервісному бізнесу буде набагато більш болючим, ніж, наприклад, у Європі або США, тому що там хоча б частково субсидуються зарплати співробітників закритих підприємств. У нас же — нічого. Люди залишилися без грошей. В таких умовах, щоб відродити цей бізнес, потрібно буде витратити дуже багато часу», — вважає Ігор Мазепа.

Він прогнозує, що після карантину лише 40-50% ресторанів зможуть повернутися до колишнього життя.

«Багато, звичайно, спробують відкритися після зняття карантину, але сектор швидко зіткнеться з проблемою, коли на ринку немає платоспроможного клієнта. А оборотного капіталу, щоб підтримувати роботу, — а це, по суті, те ж саме, що відкривати заклади з нуля — буде не вистачати. Це ж стосується перукарень, салонів краси і в цілому сфери послуг», — пояснив експерт.

Крім того, зниження витрат буде спостерігатися і в інших напрямках.

«Думаю, після карантину в офіси повернеться відсотків 70. У торгові центри — десь половина. Якщо говорити про торгівлю, то мій прогноз: заповнюваність знизиться відсотків на 30, орендні ставки будуть знижені на 30-40%. Не виключаю, що ця криза може стати початком кінця наземної торгівлі», — вважає банкір.


AgroPortal.ua за матеріалами LIGA.net