Ринок сільгоспземель запізнився років на тридцять

18 жовтня 2021, 10:43 870

Ринок землі запущений в обмеженому форматі, тому лише після 2024 року можна буде говорити про якісь реальні надходження від продажу.

Таку думку висловив власник ГК «Нива Переяславщини» Олександр Мостіпан.

Він зазначив, що відкриття ринку сільгоспземель в Україні запізнилося років на тридцять.

«Коли у 90-х роках у результаті розпаювання мільйони селян стали власниками землі, саме тоді треба було дозволити їм розпоряджатися їхньою власністю, оскільки це порушення звичайних прав. Чи можете ви уявити, що хтось заборонив би вам продати дім чи машину, якою ви володієте? Якби багато років тому це було б зроблено, Україна жила б зовсім інакше, і мільйони людей отримали б реальну ціну за свою власність. Але процес затягнувся на роки, і я переконаний, що серйозно загальмував наш розвиток», — говорить він.

На думку експерта, зважаючи на той обмежений формат, в якому буде функціонувати ринок, таку реформу швидше можна назвати скасуванням мораторію, оскільки свободи ринку в повному розумінні все-таки не буде. Тільки з 2024 року отримають право придбати землю юридичні особи, тоді й можна буде говорити про якісь реальні надходження від продажу.

«Так склалося історично, що в українців особливе ставлення до землі, земля для нас годувальниця і матінка, саме таким воно було і в моїй родині, тому існують великі побоювання у людей, що приїдуть іноземці та скуплять нашу землю. Ухвалений Верховною Радою закон передбачає, що допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливий лише після відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. А землі державної та комунальної власності взагалі продаватися не будуть, тому тут є питання», — зазначає Мостіпан.

Він додає, що іноземний бізнес має інтерес до України, але не готовий вкладати кошти у будь-що у державі, яка не може гарантувати захист права власності. Це насамперед залежить від ситуації в країні. А це і закони та їх дотримання усіма без винятку громадянами України, і довіра до судової гілки влади, і незмінність курсу щодо ринку землі, і стратегія розвитку, і незалежність міжнародного курсу, і «спокій у суспільстві» щодо цього питання.

«За час тривалих стосунків із міжнародними донорами ми пересвідчились, якими важливими для них є репутаційні ризики: стосунки з місцевими громадами, підтримка працівників, хороший імідж компанії, дбайливе ставлення до довкілля, сумлінна сплата податків. Буквально немає жодної складової нашої діяльності, яка не цікавила б міжнародний аудит при оцінці нашої надійності.

У питаннях щодо можливої купівлі землі великі інвестори дуже обережні. Якщо таке і буде, то дуже нескоро. Окрім того, ніхто не зможе купити землю, якщо землевласник не захоче її продати», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами «Ниви Переяславщини»