Право купувати землю повинні мати лише жителі сіл

02 грудня 2016, 07:34 2556

Земельну реформу слід розглядати з точки зору ключових інтересів власників паїв, потенційних покупців землі та держави.

Про це розповів проректор з навчальної та виховної роботи Національного університету біоресурсів і природокористування України Сергій Кваша.

«У практичній площині я бачу ситуацію, за якої дві групи інтересів від зняття мораторію на купівлю-продаж землі будуть явно в позитиві. Це, насамперед, власники паїв, бо ми їм даємо право на продаж, і вони можуть ним скористатися або ж ні. У виграші буде й держава, бо отримуватиме податки від транзакцій із землею», — говорить він.

Державі, звичайно, вигідно дочекатися високого рівня ціни, коли 15% податку становитимуть велику суму. Але є й другий бік медалі: що нижча ціна, то більше українців, у тому числі сільських трудівників, змогли б купити землю. Але оскільки суспільна мета — досягти якомога вищої ціни на неї, то придбати її буде до снаги виключно людям з достатком.

«У цьому зв’язку вважаю, що право купляти обмежену за площею землю повинні мати лише фізичні особи, які мешкають чи мешкатимуть у тому селі, де купують землю, та займатимуться виробництвом сільськогосподарської продукції. За таких умов отримаємо європейську модель фермерства і відповідно раціонального розселення та зайнятості населення по території держави», — вважає Сергій Кваша.

Він також не бачить серед потенційних покупців іноземців.

«Ми могли б рухати земельну реформу в напрямку європейських цінностей, коли людина проживає на своїй землі, працює і є середнім або дрібним землевласником. Це означає також, що люди могли б передавати землю у спадок із покоління в покоління, агровиробництво стало б родинною справою, а за рахунок отримуваних доходів землеволодіння ще й розширювалось би», — додав проректор НУБіП.


AgroPortal.ua за матеріалами «Голос України»