Про це розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.
За її словами, мова не йде про захмарні суми на десятки років. Сільськогосподарські компанії цікавлять короткі і швидкі кредити тут і зараз. Але банки не поспішають з фінансовою допомогою, хоч і визнають, що АПК сьогодні є чи не єдиним платоспроможним позичальником.
Частка позик фермерів у загальному кредитному портфелі банків становить 7,2%. За останні два роки вона зросла незначною мірою — на 3,9 млрд грн, або на 0,2%, у порівнянні з 2014 роком.
«За цим мізером криються дві фундаментальні причини — великі гравці агроринку закредитовані під зав'язку, а обсягів виробництва та обігу інших не вистачає, щоб обслуговувати кредит. До того ж, як правило, у них немає адекватної застави. Як відомо, земля не може бути забезпеченням за кредитом, а потрібну техніку невеликі ферми часто беруть в оренду або купують в складчину на кілька господарств в окрузі», — пояснює експерт.
Вона також звернула увагу, що в Україні працює близько 40 тис. фермерських господарств. З них 10% виготовляють 90% усієї продукції. І це свідчить про досить низьку продуктивність невеликих господарств і високу концентрацію ринку в руках великих агрохолдингів.
«Виходить замкнене коло: агро МСБ не розвивається, тому що не вистачає фінансування. А фінансування не можуть отримати, тому що не розвиваються. Цей букет безвиході доповнює проблема низької якості планування, обліку і фінансової звітності малих фермерських господарств, що завжди було серйозним бар'єром для банків під час оцінювання позичальників», — каже Олена Коробкова.
На її погляд, щоб переломити ситуацію, необхідно створити умови, за яких фермеру буде вигідно вивести свій бізнес із тіні заради доступного фінансування для поліпшення технологій і збільшення прибутку. Одним з основних стимулів легалізації агробізнесу експерт вважає відкриття ринку землі.
«Це дозволить активним фермерам законно отримати у власність паї, які вони обробляють. Тоді вони будуть зацікавлені в технологічному розвитку свого виробництва і його якісному зростанні. А це означає — в доступному фінансуванні», — підсумувала вона.
AgroPortal.ua за матеріалами ЛІГА.net