Держава повинна створити умови, щоб тримати корів було вигідно

06 серпня 2021, 10:15 953

Ситуація, яка склалася в молочній галузі України, загрожує збільшенням імпорту. Державі необхідно втрутитися.

Таку думку висловив директор «Люстдорф» Олександр Самохвалов.

Він вважає, що головна проблема галузі — дуже висока ціна сирого молока. У нас сире молоко одне з найдорожчих у світі.

«Інша проблема — якість молока, що надходить. Говорити про якість із деякими постачальниками дуже важко. Якщо підприємство висуває вимоги щодо якості, позиція виробника молока така: не подобається — не бери, є інші, які це молоко заберуть. І в умовах дефіциту це дійсно так.

У свою чергу, висока ціна і не завжди вдала якість молока призводять до того, що ми не можемо конкурувати з імпортними молокопродуктами», — пояснює Самохвалов.

Він навів приклад Польщі, звідки в Україну надходить основний обсяг молочного імпорту.

«У Польщі молоко-сировина на 20-30% дешевше, ніж у нас. Крім того, у них є держпрограми підтримки як молочних фермерів, так і переробників. Наприклад, до 2019 року там працювала така схема: якщо хтось побудував молокозавод або нову технологічну лінію, запустив її та відзвітував щодо витрат, держава йому тут же повертала 50% цих витрат. Це була допомога Євросоюзу. При будівництві ферм компенсували до 70%. Потім подібні компенсації припинилися, але вони залишилися в якомусь іншому вигляді, наприклад, як дотація молодим фермерам.

Таких схем допомоги дуже багато. Тому нам з ними конкурувати складно», — уточнює виробник.

При цьому в Україні, за його словами, ніхто не хоче займатися молоком.

«Є великі агрохолдинги, які мають сотні тисяч гектарів землі, але на цій землі їм вигідніше просто щось посіяти, причому посіяти те, що виснажує землю, — ріпак, кукурудзу, соняшник. У всьому світі тваринництвом займатися вважається вигідніше, ніж рослинництвом. Якщо є гектар землі, на ньому можна щось виростити, зібрати й продати. Але можна на ньому виростити корм для корови, отримати молоко, продати молоко, м'ясо — і це завжди вигідніше. Але ферма — це щоденна праця, повинна бути інфраструктура. Корів треба годувати, лікувати, доглядати. Повинні бути люди для цього, а значить повинні бути дитячий садок, школа, поліклініка. Ніхто не хоче цим займатися», — уточнює Самохвалов.

Він додав, що та ж Польща ще в 2019 році експортувала 3 млн т молокопродуктів. І зараз у них стоїть завдання нарощувати експорт.

«І нарощувати вони його будуть «в наш бік». Вони можуть поставляти молоко та молокопродукти і в ЄС, наприклад, до Німеччини, але на полиці, коли німець бачить німецькі продукти і польські, він вибере свої. Тобто польський експорт і експорт інших наших сусідів, у яких справи в молочній галузі йдуть благополучніше, ніж у нас, націлений на нас, на Росію, Казахстан.

Мені здається, що для того, щоб покінчити з дефіцитом молока, щоб тваринництво розвивалося, повинна бути якась державна програма, яка стимулювала б цей розвиток. Повинні бути певні пільги, допомога, вжито заходів державного рівня для підтримки розвитку тваринництва. Одним словом, держава повинна створити умови для того, щоб тримати корів було вигідно», — підсумував Олександр Самохвалов.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфагро»