logo

Блоги

Цифры в сертификате на семена. Как разобраться в результатах

Цифры в сертификате на семена. Как разобраться в результатах

Блоги Наталия Грюнвальд 01 апреля 2021. 07:04 4516

Как реагировать на ситуацию, когда покупатель семян говорит: «Дайте реальный результат», и что такое этот «реальный результат».

* Текст подається мовою оригіналу

Де-факто. Цифра у сертифікаті — це результат вимірювання. Схожість і цифри, які є у сертифікаті, — це дані вимірювань. Вимірювання — це дослідження.

Де-юре. Вимірювання — експериментальне визначення одного або декількох значень величини, які можуть бути обґрунтовано приписані величині. Результати вимірювань можуть бути використані за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань (терміни, ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Про похибку результату і реальне значення

Результат аналізу, отриманий лабораторією, завжди має похибку або невизначеність. Похибка/невизначеність — це межі дійсного значення результату.

Наприклад, такий показник як схожість. У сертифікаті на насіння вказано — схожість 88%. Похибка/невизначеність — 5%. Означає, що дійсне/реальне значення результату знаходиться в діапазоні від 83% до 93%.

Чому так?

Вихідні дані: повторюваність — 4 паралелі по кожному відібраному зразку, тобто по кожній паралелі фіксується результат; 4 паралелі — 4 результати. 

Між результатами у кожній паралелі завжди є різниця. За результатами аналізу необхідно вказати отриманий результат — 1.

Стандарт ДСТУ 4138-2002 встановлює «п. 7.5.1. Достовірність аналізування встановлюють, порівнюючи крайні значення повторів із середньоарифметичним. Результат вважають достовірним, якщо різниця між ними і середньоарифметичним значенням, яке обчислене до цілого числа (правила заокруглення згідно з додатком Ж), не перевищує гранично допустимих відхилів (додаток Р)».

Приклад: 4 паралелі посіяно, отрмано наступні результати зі схожості: 95%, 94%, 85%, 91%. Середньоарифметичне значення складе 91,25%. Заокруглюємо і отримуємо 91% (норми ДСТУ, додатка Ж). Допустима різниця за додатком Р — 6%.

Перевіряємо: 95-91=4%, 91-85=6%.

Отже, результат отриманий лабораторією, достовірний. Результат, оформлений згідно закону (опускаючи специфічні метрологічні обчислення), буде 91% ±5%.

Таким чином замовник має розуміння, що дійсне значення показника схожості зразка знаходиться в межах від 86% до 96%.

 

Біжимо в іншу лабораторію та шукаємо «правду» далі. Єдина умова: зразок має бути від тієї ж партії, зроблений за аналогічних умов проведення випробувань.

Інша лабораторія, в якій проведеться аналіз, може мати відмінності. Допустимі відмінності та їхні межі визначені в Додатку W ДСТУ 4138-2002.

Наприклад, результат, отриманий у першій лабораторії, — 82%, інша лабораторія надала результат 88%, тобто в поканиках різниця 6%. Середньоарифметичне значення (першого і другого результату) — 85%, відповідно допустиме відхилення — 7%.

Отже, результати лабораторій не відрізняються і є достовірними.

Наталія Грюнвальд, керівник ОС «АГРОСЕРТ»


Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Ответственность за цитаты, факты и цифры, приведенные в тексте, несет автор.

Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги