logo

Блоги

Как остановить кражи зерна на складах

Как остановить кражи зерна на складах

Блоги Ирина Душник 21 августа 2020. 07:36 3870

Ежегодно агробизнес теряет значительные суммы средств из-за краж на зерновых складах. Эта проблема давно беспокоит сельскохозяйственные компании, однако до сих пор у бизнеса не было действенных инструментов для противодействия мошенничеству. Однако с развитием диджитализации появляются новые возможности предотвращать незаконные схемы обращения зерна.

*текст подаєтся мовою оригіналу 

Бізнес скаржиться на «історично» високий рівень махінацій при торгових операціях зерном, які супроводжуються солідним переліком паперів та обтяжливим документообігом. Саме це створює передумови для різного роду маніпуляцій з товаром на складі, внаслідок чого компанії несуть втрати у натуральному та грошовому виразах. Більшість проблем, пов’язаних зі зберіганням зерна, в тому числі й часті крадіжки, виникають саме через те, що складські документи існують у паперовій формі.

Папірець — усьому голова

Наразі без стосу паперів фактично неможливо провести будь-які операції з зерном. Так, вантажні операції потребують повернення оригіналу складського документу, його фізичного погашення та отримання нового документу на залишки об’єму. При цьому вимагається фізична присутність представників власників зерна, яку важко забезпечити на практиці, враховуючи численну та постійно зростаючу мережу елеваторів (більше 1200 елеваторів на сьогодні).   

Крім того, складські документи використовуються ще й для здійснення розрахунків під час торгових операцій із зерном. Такий документ є підтвердженням поставки товару, тому оплата за товар здійснюється після його надання. Оскільки в один день здійснюються тисячі торгових операцій із середнім строком розрахунків 1-3 дні, відповідно, неможливо задіяти в усіх цих операціях оригінал документу. А отже, розрахунки здійснюються за умови надання копій, що  створює простір для махінацій, які регулярно трапляються через використання підроблених копій складських документів.

Діджитал є — проблем немає

Тож яким чином можна протидіяти маніпуляціям з документами, що ведуть до розкрадання зерна? Наша відповідь – переведення документарного обігу складських документів в електронний.

Минулого року вже було зроблено перший крок у цьому напрямку — відкрито реєстр обсягів зерна на елеваторах, у якому міститься інформація про загальний обсяг зерна на складах та зернопереробних підприємствах України. Тож наразі є можливість переглянути загальні обсяги зерна в розрізі культур та класів, а також обсяги зерна, що зберігаються на кожному конкретному елеваторі, який підключено до Основного Реєстру ДП «Держреєстри України». Доступ до такої інформації дозволяє власнику контролювати свою продукцію, що зменшує ризики від недобросовісної роботи окремих суб’єктів на ринку елеваторних послуг.

Але на цьому зупинятися не варто, потрібно рухатися до повномасштабної діджиталізації складського документообігу на зерно. Для цього необхідно зробити наступне:

1) Адаптувати законодавство для обігу складських документів та проведення операцій з зерном на елеваторах в електронному вигляді;

2) Створити програмне забезпечення для повноцінного функціонування системи в форматі електронного кабінету власника зерна, подібного по функціоналу до системи «клієнт-банк».

Виграють всі

Такі цілком реальні кроки позбавлять власників зерна від зайвого головного болю. Діджиталізація процесів дасть змогу в онлайн режимі здійснювати передачу зерна за складськими документами, дистанційно оформляти документи при переоформленні чи відвантаженні зерна в електронному реєстрі складських документів.

До того ж, власники зерна зможуть перевіряти інформацію щодо якості зерна та операцій з зерном в своєму електронному кабінеті. Також у покупців або кредиторів з’явиться можливість перевіряти реальну наявність складського документу на зерно за електронним дозволом.

Учасники зернового ринку матимуть можливість завчасно відстежувати випадки, коли зерновий склад видає складських документів більше, ніж наявного зерна в складі, або більше його реальних потужностей для зберігання. Це дасть змогу заздалегідь попереджати шахрайські дії з підробними складськими документами.

Отже, переваги електронної системи очевидні:

· Прискорення процедур обігу зерна на елеваторах;

· Зменшення ризику шахрайських дій та махінацій;

· Запровадження механізму ефективного контролю за зерном на елеваторах;

· Зменшення витрат за операціями із зерном на елеваторах.

Зерновий ринок є надзвичайно важливим для економіки України. Виробництво, переробка і експорт зернових та олійних культур дають суттєві грошові надходження до державного бюджету і є важливими секторами працевлаштування населення країни. Україна має надзвичайно великий потенціал аграрної галузі та претендує стати світовим лідером у виробництві зерна. Тому надзвичайно важливо й надалі працювати над пришвидшенням реформ, які дозволять покращувати умови господарської діяльності у галузі та залучати інвестиції для подальшого розвитку агросектору.

Ірина Душник, виконавчий директор Комітету зернових і олійних культур ЄБА


Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Ответственность за цитаты, факты и цифры, приведенные в тексте, несет автор.

Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги