logo

Блоги

Аргентинская вакцина: какие вызовы стоит ожидать аграриям в следующем году

Аргентинская вакцина: какие вызовы стоит ожидать аграриям в следующем году

Блоги Алекс Лисситса 02 декабря 2020. 09:42 3743

Есть очень популярный один «новогодний» графический мем. Под песенку «Праздник приближается» (кажется, немного саркастическую) вместо привычной фуры с надписью Coca-Cola выезжает такой же грузовик, только с надписью Pfizer. Это название компании, которая первой заявила об успешном испытании вакцины против СOVID-19. И действительно — именно этот, до сих пор непреодолимый человеческим гением вирус, стал для нас символом нынешнего года. Поэтому вакцина от него — это действительно праздник. Но у аграриев таких вирусов несколько. Они не передаются воздушно-капельным путем — но опасности несут не меньше, чем уханьская угроза.

*Текст подається мовою оригіналу

Основною темою прийдешнього року залишиться ринок землі

Незважаючи на жваву дискусію навколо земельних тем, безліч питань залишається невирішеними. Наприклад, не до кінця зрозумілим є механізм передачі земель державної власності територіальним громадам. Або ж як будуть реалізовані пункти щодо консолідації земель чи переважного права.

Окрім того, треба буде однозначно з’ясувати — скільки земля коштуватиме у тому чи іншому регіоні, і як тепер переукладати договори оренди напередодні відкриття земельного ринку. І ось ще — як вишенька на цьому несвіжому торті — соціальний аспект, який виникне з відкриттям земельного ринку. Проблема стосується надання послуг населенню на городах. Від цього залежатиме, чи захочуть власники земельних паїв взагалі продавати свою землю.

Відповіді на ці питання мають з’явитися до 1 липня 2021 року. Саме тоді, згідно з законом, буде відкрито ринок землі. Якщо цього не станеться, то вже ніякий «інтелектуальний» карантин нам не допоможе.

Добрива — це ще одна тема, яка стала ядром для непростих роздумів аграріїв у цьому році та збереже цю потенцію у наступному

Кожен із агровиробників пам’ятає спроби холдинга Остхем заблокувати імпорт мінеральних добрив до України. Це робилося на рівні Мінекономіки та Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі. Судячи з активності Остхема, ця тема не втратить своєї актуальності й надалі. Хімічний монополіст не припинить спроб зацементувати своє монопольне становище на ринку і у наступному році.

Як це вплине на ринок добрив? Не дуже — як і всі подібні штучні обмеження. Тепер багато, що залежить, від нашої боротьби проти монополістів. Також на ціни на добрива впливатиме ще й світова кон'юнктура. Але, якщо світову ситуацію ми змінити не зможемо, то українську — цілком. Отже, скажу відразу — щодо добрив наступний рік буде непростим.

Ще один важливий аспект, який впливає на агробізнес — доступ до насіння

Важливим його робить надзвичайна спека у цьому році. Через рекордні температури в Україні та в інших країн виникнуть проблеми з посівним матеріалом. Його просто буде менше на ринку. Деякі з аграріїв можуть не відразу знайти свої улюблені та перевірені гібриди — виробництво насіння скоротиться.  Втім, думаю, що з таким ринковим асортиментом, що є зараз, кожен зможе замінити один вид насіння на інший, близький за характеристиками. А це означає, що і на підбір ефективних засобів по захисту рослин багато часу не піде.

Важливий момент по робочій силі

Через пандемію в Україні у цьому році залишилося багато з тих, хто раніше їхав за кордон. Скоріше за все, вони перебуватимуть тут і у наступному році. Отже дефіциту робітників в агрогалузі не буде. Так, у новому році мінімальний прожитковий рівень і мінімальна оплата праці будуть вищими, але це суттєво не позначиться на видатках агропідприємств. Якщо, звісно, не буде інфляції.

Ви бачите — ми начебто від поганих новин йдемо до хороших? Ось ще одна. Хороша!

Про збут

У цьому році ціни на основні види агропродукції досить високі. Думаю, що цінники залишаться такими ж і наступного року. Це видно вже зараз — по форвардним цінам на пшеницю та кукурудзу. Вони на 20-25% вище минулорічних.  Це значить: якщо все вдало складеться — погода, майстерність менеджменту, технології та божа воля — то агрогалузь зможе непогано заробити.  

Але все-таки, у майбутньому новітні технології стануть нам важливіше допомоги Провидіння

Минулий рік довів, що майже половина нашої країни — це зона ризикованого землеробства. Отже, успішним в агро залишатиметься той, хто буде застосовувати низку новітніх технологій. Серед них — енергозбереження та вологоутримання. Як саме вони працюють, можна підглянути  у фермерів із Австралії та Аргентини. Вони навчилися отримувати вражаючі результати за будь-яких погодних умов.  Цей досвід має стати для нас важливим інсайтом, бо наступний рік для України аграрної, швидше за все, буде таким же спекотним, як і цей.

Але це тільки початок. Майбутнє вимагатиме від нас постійно рухатися вперед. Думаю, що вже у 2022 році разом з новими технологіями, нам прийдеться шукати культури з новою генетикою. Все вирішуватиме креативність та сміливість.

Це і стане нашою вакциною.

Від неефективності.

Алекс Ліссітса, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор ІМК


Для довідки: 9 грудня в рамках онлайн-конференції «Ведення агробізнесу в Україні» Алекс Ліссітса представлятиме кейс «Агробізнес в 2021: вектор розвитку». Приєднуйтеся! Реєстрація за посиланням: https://bit.ly/2UlI5GL


Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Ответственность за цитаты, факты и цифры, приведенные в тексте, несет автор.

Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги