logo

Думка експерта

Запуск ринку землі: подбати про оформлення документів Джерело фото: Укрінформ

Запуск ринку землі: подбати про оформлення документів

Думка експерта Ольга Оніщук 08 січня 2021. 07:21 1286

Державні органи та громадяни України повинні приготуватися до початку функціонування ринку земель сільгосппризначення.

Таку думку висловила заступник міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

Вона зазначила, що уряд уже зробив ряд кроків, щоб убезпечити майнові реєстри.

«Кібербезпека — дійсно наріжний камінь сфери державної реєстрації. Мін'юст реалізував ряд заходів щодо посилення безпеки даних реєстрів, зокрема на початку літа прийнято рішення про обов'язкове підключення державних реєстраторів до засобу додаткової ідентифікації користувача при виконанні реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРП). Такий крок повністю виключив будь-які несанкціоновані втручання в роботу цього реєстру», — каже Ольга Оніщук.

Нещодавно, за словами чиновниці, аналогічний механізм додаткової ідентифікації з'явився і в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР). Крім того, при оновленні реєстру, розпочатого в серпні 2020 р., було передбачено низку нових опцій і антирейдерских запобіжників.

«Якщо говорити про скасування в Україні з 1 липня 2021 року заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у приватній власності, то ми сподіваємося, що це стане потужним імпульсом для розвитку української аграрної галузі та залучення інвестицій, але аж ніяк не активізації «реєстраційного» рейдерства», — прогнозує Ольга Оніщук.

І додає, що ще є над чим працювати. Зокрема, необхідно забезпечити повне перенесення з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру (ДЗК) відомостей про земельні ділянки, які перебувають у приватній власності або в користуванні фізичних та юридичних осіб.

«Для спрощення процедур оформлення угод щодо земельних ділянок потрібно надати нотаріусам можливість самостійного формувати виписку з ДЗК. Також — ввести обов'язкове нотаріальне посвідчення договорів оренди земельної ділянки в якості додаткової гарантії законності договору і дієвого запобіжника від шахрайських дій», — уточнила вона.

За словами Ольги Оніщук, українцям також необхідно зробити ряд кроків, щоб не стати жертвою «рейдерів».

«Раджу всім власникам землі потурбуватися про належне оформлення документів, що засвідчують право власності, присвоєння кадастрового номера дільниці та внесення відповідних відомостей до ДРП. Якщо речове право зафіксовано тільки на паперових носіях, наприклад, на руках є державний акт на землю старого зразка і коректні відомості про земельні володіння досі не відображені в ДЗК, варто спочатку подбати про присвоєння ділянці кадастрового номера, а потім — про офіціалізацію статусу власника землі в ДРП», — зазначила вона.

Експерт підкреслила, що так звані державні акти на землю старого зразка є дійсними, тобто держава їх визнає. Однак сьогодні головною умовою для проведення будь-яких юридичних операцій із землею є присвоєння їй кадастрового номера, а запорука захисту майна від шахрайських операцій — оцифрування відповідних відомостей: внесення їх до ДРП.

«Це, так би мовити, базові правила майнової гігієни, яких обов'язково необхідно дотримуватися», — підсумувала вона.


AgroPortal.ua за матеріалами «Укрінформ»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги