logo

Думка експерта

Українці їдуть працювати за кордон не тільки заради грошей

Українці їдуть працювати за кордон не тільки заради грошей

Думка експерта Андрій Ніколов 26 квітня 2019. 07:00 6100

Україна включається в загальносвітовий тренд — світ стає глобальним, кордони стираються. Трудову міграцію не зупинити, навіть впливаючи на економічний фактор. При відкритому кордоні українці поїдуть працювати на Захід, але поїдуть не всі.

Таку думку висловив міжнародний бізнес-тренер, стратегічний директор асоціації HRForum Андрій Ніколов.

Він зазначив, що з початку 2015 року та до середини 2017-го Україну залишили 8% працездатних громадян, порахували в Нацбанку. У Міністерстві соціальної політики стверджують, що за кордоном працюють від 7 до 9 млн українців, з них 3,2 млн — на постійній основі. За приблизною оцінкою української асоціації HRForum, тільки в Польщі працюють майже 3 млн українців. Точних даних немає, оскільки не всі люди реєструються. Багато українців нелегально працюють в Іспанії, Італії, Франції та інших європейських країнах. 

За даними асоціації, причиною відтоку за кордон є не тільки економічний фактор. HRForum провела пілотне дослідження причин відтоку кадрів за кордон, опитували трудових мігрантів в фокус-групах (понад 120 осіб в Італії, Іспанії, Німеччині, Польщі та Болгарії) і отримали несподіваний результат.

«Трохи менше 20% людей їде працювати з інтересу — дивиться світ, працює, і, швидше за все, повернеться назад. Друга група трохи більше 20% назвала основною причиною кардинальну зміну обстановки, невлаштованість у рідному місті й позитивний вплив знайомих, які вже виїхали. Близько третини їдуть, щоб піти від життєвих обставин. В першу чергу це відносини в родині. І тільки решта 25% мають суто економічні причини», — розповів Андрій Ніколов.

Він підкреслив, що українські роботодавці вже відчули відтік. Не треба думати, що міграційні процеси зачіпають лише Західну Україну. В інших регіонах, особливо в Запоріжжі та Харкові, уже дуже добре відчувають брак рук і мізків. І придумують способи, як стримати відтік кадрів. Традиційно — хтось батогом, а хтось пряником.

У Запорізькій області з'явилися роботодавці, які принципово не беруть на роботу тих, хто повертається. Інші компанії в згаданих регіонах утримують персонал, виплачуючи бонуси за вислугу років.

«Трудова міграція при відкритому кордоні — природний процес. В Україну з Європи також приїжджають працювати трудові мігранти. Їдуть з більш благополучних і безпечних країн — Німеччини, Португалії. Причини ті ж — подивитися світ, змінити спосіб життя, дотримуватися світового тренду. Люди з України і далі їхатимуть до ЄС, а люди зі Сходу — в Україну. Це індуси, пакистанці, китайці з величезним бажанням працювати», — вважає експерт.

На думку Ніколова, переміщення трудових ресурсів з кожним роком буде набирати обертів. Дослідження Global Workforce Forecast каже, що український ринок праці на даний момент захищений економічно (сюди невигідно їхати), юридично (азіатам дуже складно отримати візу в Україну) і соціально (рівень ксенофобії в країні досить високий).

«Однак з кожним українцем, що виїхав з країни до ЄС, рівень трудового зневоднення в країні тільки підвищується. З огляду на погані демографічні показники, немає іншого способу компенсувати відсутні трудові ресурси, тільки запрошувати гостей з Азії», — підсумував фахівець.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги