Український ринок біопрепаратів росте

28 квітня 2021, 07:15 1811

За останні три роки частка біопрепаратів на українському ринку ЗЗР зросла з 1,3% (2018) до 8,3% (2020). Якщо у 2018 році лідерство утримували біоінокулянти, то в 2020 році уже — біофунгіциди (63,5%), з допомогою яких великі агрохолдинги оздоровлюють ґрунти.

Таку думку висловила директор з маркетингу компанії «БТУ-ЦЕНТР» Алла Болоховська.

«Біо, еко, органік — це глобальний тренд, який особливо відчувається у сільському господарстві. Попит на органічну продукцію також зростає: обсяги цього ринку оцінюються в 106 млрд євро і, за прогнозами експертів, він і надалі зростатиме. І хоча врожайність органічного агровиробництва здебільшого нижча, ніж при хімічних ЗЗР, дати раду проблемі здатні біотехнології з використанням біопрепаратів. Їх ефективність доведена багатьма дослідженнями вчених із різних країн світу. Уже розроблено міжнародну сертифікацію біопрепаратів — біодобрив, біостимуляторів та засобів біологічного контролю. У кожній із цих груп — мікробні препарати. І саме мікробні технології стрімко розвиваються у всьому світі, як і в Україні», — зазначає Алла Болоховська.

За її словами, з 2015 року на ринку України спостерігається активне зростання виробництва біопрепаратів, збільшення експорту та зменшення імпорту.

Сегментація ринку за видами біопрепаратів змінюється.  У 2018 році значну долю ринку займають біоінокулянти — це 47,9%, біофунгіциди — 35,5%, біодеструктори — 6,4%, а от у 2020 році — значну долю займають біофунгіциди — 63,5%, а біоінокулянти — 27,2%, біоінсекцитиди — 4,7%, біодеструктори — 3,6%  та ін.

«Агрохолдинги та великі господарства взяли курс на біологізацію та активно застосовують біопрепарати для оздоровлення ґрунтів. Відповідно маємо регіони-лідери за кількістю площ, на яких застосовувалися біологічні ЗЗР — це Полтавська, Черкаська, Київська та Хмельницька області», — розповідає Алла Булаховська.

Вона відзначає, що ринкова частка біопрепаратів  в світі за лінійками — із мікроорганізмами становить 58%, біохімікатів — 30%, макроорганізмів — 13%, а за продуктовою сегментацією: біоінсектициди — 47%, біофунгіциди — 44%, біогербіциди — 1% та ін. Найбільше ринок розвивається в Латинській Америці та Європі і складає 67% всього світового ринку біоконтролю (біопестицидів).

Світовий ринок засобів біоконтролю (біофунгіциди та біоінсектициди) торік становив 5 млрд дол. (для порівняння: світовий ринок біостимуляторів — 3 млрд дол.), а до 2025-го, як прогнозують аналітики DunhamTrimmer, він перевищить 10 млрд дол. Також прогнозується досягнення 10% частки світового ринку ЗЗР, а CAGR зросте на 15-18% до 2025 року.

По всьому світу розробляють і запроваджують законодавчі ініціативи з екологізації та біологізації. У Європі, зокрема, до 2030 року органічне землеробство становитиме 25% усіх площ. Розробляючи стратегію з якості ґрунту, ЄС декларує посилення заходів щодо захисту його родючості, зменшення ерозій, а також покращення різноманіття.