Україні доведеться скасувати земельний мораторій або розщедритися

25 травня 2018, 08:32 3811

Верховна Рада України повинна буде зняти мораторій на продаж землі сільгосппризначення в 2018 р. через рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Таку думку висловив заступник виконавчого директора МФ «Відродження» Тарас Качка.

Він нагадав, що 22 травня ЄСПЛ оприлюднив рішення за зверненням двох українських пенсіонерів, яким вимагає скасувати земельний мораторій, тому що він порушує право людини розпоряджатися своєю власністю, гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав людини, а також статтею 41 Конституції України, і замінити його дієвою моделлю ринку землі, на розсуд України.

«Рішення ЄСПЛ можна застосувати до всіх 7 мільйонів невеликих українських землевласників», — зазначає експерт.

Качка додав, що судді ЄСПЛ у відповідь на рішення Конституційного суду України, який відмовився розглядати це питання, поставили у приклад німецький конституційний суд, який провів таку оцінку.

«На думку ЄСПЛ, українська влада була вкрай непослідовна у продовженні та модифікації мораторію і цим створила правову невизначеність. Тому що українська влада непропорційно дотримувалася найбільш жорсткого варіанту обмежень, маючи в розпорядженні інші інструменти досягнення своїх первісних цілей», — цитує експерт рішення європейського суду.

В ЄСПЛ підкреслили, що мораторій непропорційно перекладає проблеми на плечі власників (власників паїв), а не на державу і агрохолдинги.

«Не менш однозначно суд говорить і про роль держави: національна влада має пряму демократичну легітимність і кращі можливості для оцінки місцевих потреб та умов. Говорячи простою мовою: тільки Україна повинна приймати рішення, якою має бути модель ринку землі. ЄСПЛ не вирішує за нас, якою вона має бути», — пояснює Качка.

У рішенні також присутній порівняльний аналіз моделей ринку країн-учасниць Конвенції, додав експерт. Суд навіть зазначає, що в Європі свого часу існували схеми, які були фінансово обтяжливими для власників землі, але у них було обмежена дія і чітка соціальна мета.

«Суд пояснює: будь-яка модель ринку землі (ліберальна або соціально орієнтована) має право на існування. Але вона повинна бути чіткою, прозорою і передбачуваною, а головне — мати сенс. А український мораторій, який щорічно продовжується, став просто безглуздою забороною», — додав Качка.

Суд вважає, що Україна повинна прийняти відповідні законодавчі або інші загальні заходи, щоб забезпечити належний баланс між власниками сільськогосподарських земель і інтересами суспільства, відповідно до принципів захисту права власності, визначеними ЄСПЛ.

За словами експерта, суд вимагає законодавчо врегулювати проблему в цілому. При цьому ЄСПЛ не присуджує грошову компенсацію заявникам, «але якщо Україна буде необґрунтовано затягувати з прийняттям відповідних законодавчих змін, ситуація при призначенні компенсації може кардинально змінитися».

«Тобто коли в грудні Рада знову спробує продовжити дію мораторію, це буде означати одне: Україна не тільки не виконує рішення суду, але і йде проти його волі», — сказав Качка.

Також експерт зазначив, що якщо ЄСПЛ присудить таки компенсацію, то для українського бюджету це може стати обтяжливим.

«І тоді це будуть вже не потенційні втрати економіки, а цілком конкретні багатомільярдні виплати з бюджету — замість витрат на оборону, зарплати або пенсіі.А значить, земельний мораторій ризикує стати фінансово не менш обтяжливим, ніж свого часу — газова діра», — підсумував Качка.


AgroPortal.ua за матеріалами «Європейської правди»