Україні потрібно адаптувати АПК до змін клімату

21 вересня 2020, 07:07 2258

Важливо весь виробничий ланцюг в аграрному секторі, починаючи з первинного виробництва і закінчуючи переробкою та харчовою промисловістю, зробити більш адаптованим до кліматичних змін та менш забруднюючим навколишнє середовище, при цьому не знижуючи рівень його конкурентоспроможності.

Про це AgroPortal.ua розповіла громадська діячка, в.о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.) Ольга Трофімцева.

«Об’єктивна реальність із погодними умовами та ситуація з COVID-19 та пов’язаним із ним карантином призвели до того, що 2020 рік став для багатьох сільгоспвиробників досить критичним, і це змусило аграріїв замислитись над змінами у підходах до своєї діяльності. Ми маємо бути свідомі, що такі «нетипові» з точки зору несприятливих кліматичних умов роки будуть частішати, тому, відповідно, потрібно думати, яким чином наше сільське господарство буде адаптуватися до цих нових умов. Тому що це наше new normal» — зазначає Ольга Трофімцева.

За її словами, наразі критичними для сільського господарства України є питання високого ступеню розораності земель, неоптимальних сівозмін, екстенсивного використання пестицидів та ЗЗР. Значного прогресу в роботі над даними викликами можна досягти за підтримки ЄС та орієнтуючись на Європейський зелений курс (ЄЗК).

«Умови ведення сільського господарства у південних і центральних областях України змінюються швидко і, маємо це розуміти, безповоротно. Ми вже сьогодні це відчуваємо: більше 1 тис. господарств у Одеській області через засуху перебувають на межі банкрутства. Це просто катастрофічно. В такій ситуації нам не потрібно винаходити велосипед, ми можемо деякі речі, що починають працювати в Європейському союзі, просто перейняти та адаптувати до наших реалій, ставши для ЄС стратегічним партнером у побудові кліматично нейтральної соціально-економічної моделі Європи», — наголошує експерт.

Також вона додає, що ЄЗК, а також стратегії ЄС «Від ферми до виделки» та «Збереження біорізноманіття» для України є поштовхом та стимулом для продовження процесів євроінтеграції та досягнення власних цілей у вибудові кліматично адаптованого АПК.

«В ЄЗК поставлені доволі прагматичні й важливі цілі, і я вважаю, що Україні потрібно їх адаптувати до власних потреб, тому що мова йде про забезпечення продовольчої безпеки, про стале та здорове харчування, сталість і кліматичну адаптованість не лише первинного виробництва, але й усіх інших підсекторів АПК», — переконана Ольга Трофімцева.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua