logo

Думка експерта

Україна так відстала, що може рости в умовах світової кризи

Україна так відстала, що може рости в умовах світової кризи

Думка експерта Андерс Аслунд 25 жовтня 2019. 09:22 1268

Зростання економіки України на 7% в рік, про яке говорить уряд, можливе за деяких умов — встановлення рівних правил гри для інвесторів і вирішення ситуації з «ПриватБанком».

Таку думку висловив економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд.

Він зазначив, що 7% зростання ВВП — цілком нормальний прогноз, в історії України вже був подібний період зростання на 7% з початку 2000-х по 2007 рік.

«Повторюся, це цілком нормально, хоча б через те, що це зростання відкладене і назріле. ВВП України на душу населення сьогодні всього $3 тис., в той час як у Європі в середньому — понад $40 тис. Зараз український ринок відкритий, і конвергенція можлива. Тут вже могли би бути інвестиції до 20% ВВП на рік, але інвестори бояться нинішньої системи рейдерства і українських судів.

Якщо ж запустити справедливі правила гри, якщо ситуація з «ПриватБанком» і Коломойським вирішиться в правильному напрямку, то на 28-30% ВВП за рахунок інвестицій і капіталовкладень цілком можна розраховувати, а значить, і на зростання всієї економіки на 7% в рік», — зазначив він.

Аслунд вважає дуже ймовірним, що вже в наступному році у світовій економіці почнеться рецесія, спричинена торговельною війною між США і Китаєм.

«Але ось на Україну цей процес навряд чи сильно вплине. Україна настільки відстала, що у неї є заділ для зростання навіть в умовах кризи. Наведу приклад: у 2009 році тільки одна країна росла під час сильної рецесії — Польща. Тоді німецькі компанії вважали за краще виробляти більшу частину своєї продукції саме в Польщі, а не в Німеччині, тому що це виходило дешевше», — додав економіст.

Аслунд підкреслив, що сьогодні в Україні виробництво набагато дешевше, ніж в решті Європи.

«І у вашому випадку фактор попиту має набагато меншу вагу, ніж низькі ціни. У період рецесії традиційно падають ціни на сталь, але вона в українському експорті вже займає набагато менший обсяг, ніж раніше, а ось ціни на зерно, яке ви виробляєте, так сильно не впадуть», — прогнозує він.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги