logo

Думка експерта

Ціни на землю: у селян України дещо завищені очікування Джерело фото: Facebook // Андрей Мартын

Ціни на землю: у селян України дещо завищені очікування

Думка експерта Андрій Мартин 14 грудня 2020. 10:20 1135

Ціни на землю сільськогосподарського призначення після відкриття ринку скоріше за все триматимуться на рівні $1-2 тис. за гектар, можливо, в перспективі двох років трохи підростуть.

Таку думку висловив заступник голови ради «Земельного союзу України», завкафедрою НУБіП, д.е.н. Андрій Мартин.

«По суті ринкові ціни в Україні сформувалися за рахунок обігу угідь сільськогосподарських земель, вільних від мораторію. Передусім йдеться про ділянки під особистим селянським господарством, які продаються і купуються у доволі великих кількостях. Щороку з такими земельними ділянками проводиться близько 40 тис. трансакцій. У залежності від регіонів ціна варіюється від $1 тис. до $2 тис. за га», — зазначає він.

За даними експерта, на півдні, де відчуваються проблеми з вологою, ціни найнижчі. На Поліссі, де угіддя не відзначаються високою родючістю, ціни також нижче середнього рівня. На півдні Київщини, а також на Черкащині, Полтавщині, Вінниччині, Кіровоградщині можна отримати максимальну ціну.

«Річ у тому, що українські селяни мають трохи завищені цінові очікування. Так, власник сам може вирішувати, за якою ціною йому продавати свою землю, але її обов'язково підкоригує ринок. Звісно, серед власників паїв завжди знайдуться люди, які намагатимуться продати свої наділи за ціною, яку запропонують, але це не матиме масового характеру», — вважає Андрій Мартин.  

На його думку, діятимуть такі ж закономірності, як і на ринку нерухомості, де не всі прагнуть якомога швидше збути квартиру, будинок, дачу: більшість чекає кращої ціни і вигіднішого покупця.

«Моя особиста рекомендація для власників земельних ділянок: почекати рік-два, коли сформуються більш-менш нормальні ціни. А рости вони почнуть тоді, коли до ринку будуть допущені реальні сільськогосподарські товаровиробники — юридичні особи», — підкреслив експерт.

У той же час економіст вважає, що пропозиція на ринку буде невисокою. Щороку в обіг надходитиме не більше 1-2% земельного банку.

Крім того, на думку Андрія Мартина, якщо держава хоче допомогти окремим учасникам ринку, тоді повинна запроваджувати програму фінансової підтримки відповідно до бюджетних можливостей на певних умовах, тобто давати гроші цільовим групам, котрі потребують підтримки.

«Звертаю увагу на те, що фермери завдяки законопроєкту про обіг сільгоспугідь отримають досить непоганий зиск через можливість купувати землі, які перебувають у державній власності за нормативною грошовою оцінкою. А це досить вагома знижка, тому що сьогодні ринкова вартість сільгоспугідь становить 1,5-2 тис. $/га, вони ж купуватимуть за ціною близько тисячі. Ще одна преференція: якщо юридичним особам заборонено купувати землю, то сімейним фермерським господарствам, які теж є юридичними особами, — можна. Тому нинішні фермери однозначно матимуть кращі умови, ніж інші учасники ринку», — вважає експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфоіндустрії»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги