Розумна елеваторна стратегія = 3-4 обороти за сезон

24 квітня 2019, 06:10 3263

В активі Агробізнесу «Кернел» 39 елеваторів, здатних забезпечити обсяг одночасного зберігання на рівні 2,67 млн т. Як мережа елеваторів забезпечує своєчасну логістику власного врожаю і закупленої продукції, а також якісний сервіс зі зберігання, розповів директор з управління виробничими активами Юрій Пугач.

До 2020 маркетингового року перед Агробізнесом «Кернел» стоїть амбітна мета: подвоїти обсяги експорту. Власне, наша робота заточена на виконання цієї експортної програми: забезпечити своєчасну роботу всього ланцюжка реалізації зерна — від поля до споживача через елеватори, порти, логістику і трейдинг.

Звичайно, кожен напрямок має бути ефективним, але елеватори — та частина ланцюжка, яка вимірюється «оборотами». За результатами 2018 маркетингового року обсяг заготівлі склав 3,3 млн т. Найбільш результативним був елеватор у Балині (470 тис. т, 3,7 оборотів), а станом на березень 2019-го команда підприємства може похвалитися рекордом — 520 тис. т при проектних потужностях 250 тис. т зерна. Лазірки — 395 тис. т, 3,1 обороту, Веснянка — 385 тис. т, 3,2 обороту.

Цього року плануємо збільшити наші обсяги до 3,9 млн т, що на 18% більше. У пріоритеті завжди залишається власне зерно. У Агробізнесу «Кернел» є чіткі терміни щодо завершення збирання — до 15 листопада закінчити всі роботи і не залишати зерно в полях. З іншого боку, ми зацікавлені в роботі з партнерами-сільгоспвиробниками і намагаємося завжди забезпечити їм вільні потужності для зберігання.

Для залучення аграріїв і надання їм всього комплексу елеваторних послуг ми розробили партнерську програму Open Agribusiness. В рамках неї проводили презентаційні зустрічі з виробниками, надаємо ряд корисних для їхнього виробництва сервісів, завжди відкриті для співпраці та допомагаємо їм побудувати високоефективний прибутковий бізнес.

Зараз ми активно працюємо над збільшенням потужностей. У нас реалізується програма будівництва, реконструкції та модернізації елеваторів. До кінця маркетингового року плануємо збільшити елеваторні потужності одноразового зберігання на 245 тис. т, а також збільшимо пропускну здатність з приймання, сушіння і відвантаження на 5-х різних ділянках, щоб отримати додатково понад 750 тис. т щорічної пропускної спроможності внутрішніх елеваторів вже до осені цього року.

Рішення про будівництво наша команда приймає колегіально, виходячи з потреб експортної програми «Кернел». Якщо ми бачимо, що компанії не вистачає елеваторів, припустимо, в кластері «Дружба-Нова», — ми будуємо об'єкт в Ніжині, реконструюємо Біловоди. Зараз будемо ще кілька елеваторів модернізувати, щоб збільшувати обороти і потужності одноразового зберігання.

Будівництво власних потужностей закриває два важливих завдання: ми перекриваємо брак місця для зберігання власного зерна, а також розвиваємо перспективні регіони для трейдингової програми. Також враховуємо й інші чинники: логістика, інженерні комунікації, залізничне сполучення, наявність автодоріг. Якщо всі фактори складаються, ми обираємо оптимальне місце і будуємо новий актив.

При будівництві елеваторів ми оцінюємо всі фактори. Для здешевлення самого проекту важливі інженерні мережі та інфраструктура району, особливо актуальна залізниця — щоб був хороший під'їзд, велике навантаження. Не меншу увагу приділяємо автоматизації та новим технологіям. Прагнемо до розумного балансу: не збирати черги в період пікових навантажень і мати невеликий запас. Одним словом, робимо ставку на оборотність елеватора, щоб ми могли три-чотири рази обернути його за сезон.

Нові елеватори будуються з урахуванням всього комплексу послуг: приймання, очищення, сушіння, зберігання, відвантаження. Що стосується сушіння, ми прагнемо поступово відійти від використання газу і перейти на альтернативне паливо. На Кононівському елеваторі ми запустили пілотний проект і встановили теплогенератор TEFF з тепловою потужністю 4 МВт для отримання гарячого повітря. Вартість генератора склала $200 тис., проект був реалізований за 6 місяців. Термін його окупності менше 5 років. В якості палива використовуються відходи, отримані в процесі очищення зернових. За рахунок цього витрати на сушіння зменшилися на $50 тис. на рік.

Ми вже зараз відкриваємо кілька нових елеваторів у західному і північному регіонах. На осінь 2019 року плануємо відкриття нового зернового терміналу. Ще 5-6 елеваторів будемо модернізувати: плануємо повністю перебудовувати об'єкт в Ярмолинцях, збільшити сушилку на Гутянському елеваторі. На одних об'єктах будемо збільшувати відвантаження, десь нарощувати приймання. Загальна мета — підвищувати оборотність наших активів.

Чи будемо купувати нові елеватори? Можливо, в тих регіонах, які нам цікаві. Що стосується продажу старих об'єктів, ми вже це робимо: на продаж виставлено 17 елеваторів, з яких 5 вже продано. Це підприємства, розташовані в незручних з точки зору логістики «Кернел» регіонах. У разі якщо такі підприємства представляють для нас інтерес, ми їх модернізуємо і оптимізуємо.


AgroPortal.ua за матеріалами прес-служби «Кернел»