logo

Думка експерта

Соняшник: подбати про рентабельність завчасно Джерело фото: UKRAVIT

Соняшник: подбати про рентабельність завчасно

Думка експерта Олександр Мигловець 19 квітня 2019. 07:26 694

Складні погодні умови вегетаційного сезону 2018 року змушували товаровиробників, які вирощували соняшник, швидко приймати оперативні рішення.

Про те, як не повторити помилок, і про нові можливості в технології вирощування соняшнику розповідає керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець.

«Звісно, не всі враховували погодний фактор та нехтували або не мали змоги завчасно провести, наприклад, обприскування фунгіцидами проти комплексу хвороб. Особливо це стосувалося другої половини вегетації соняшнику: в регіонах із достатнім рівнем зволоження розвивалась біла та сіра гнилі, альтернаріоз і септоріоз, а у більш посушливих — фомоз, фомопсидоз та вугільна гниль. Тому, щоб запобігти масовому ураженню зазначеними хворобами, у поточному сезоні необхідно обов'язково включити в систему захисту соняшнику (незалежно від технології вирощування та ґрунтово-кліматичних зон) мінімум дві фунгіцидні обробки», — радить Олександр Мигловець. 

За його словами, комплексна система захисту соняшнику має ґрунтуватися на низці факторів, зокрема сівозміні, обробітку ґрунту, потенційній забур'яненості, гібридних або сортових особливостях, погодних умовах тощо. Закладання майбутнього максимального урожаю розпочинається з надійного захисту насіння від комплексу хвороб та ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників. 

«У портфелі UKRAVIT — це протруйники Баріон, Каріоліс та Екзор. Залежно від обраної технології вирощування необхідно підібрати відповідні гербіциди: для класичних гібридів та сортів це ґрунтовий гербіцид Варяг, під гібриди, стійкі до трибенурон-метилу, — Голд Стар, до імідазолінонів — Генезис. Під кожну з технологій вирощування в компанії UKRAVIT є рішення, перевірені роками. Своєчасний моніторинг посівів і врахування гідротермічних умов дозволяють вчасно провести обприскування фунгіцидами та інсектицидами і зберегти майбутній врожай. Крім того, обов'язковим елементом технології вирощування є застосування в найбільш критичні фази росту і розвитку соняшнику мікродобрив та стимуляторів росту, зокрема Авангард Р Соняшник, Авангард Р Бор та Гулівер Стимул», — дає рекомендації Олександр Мигловець.

Експерт відзначає, що кожен етап органогенезу, розпочинаючи від фази сходів і закінчуючи збиранням урожаю соняшнику, є важливим для розкриття максимального потенціалу гібриду або сорту. Проте найбільш важливими вважаються наступні фази: сходи — 5-6 пар листків, поле має бути звільнене від бур'янів; фаза 4-5 пар листків — обов'язкова перша профілактична фунгіцидна обробка із комплексом мікроелементів (особливо бором) і стимуляторами росту; фаза зірочки — початок цвітіння передбачає другу фунгіцидну обробку для захисту верхнього та середнього ярусів рослин та корзинки від хвороб із обов'язковим додаванням бору, а також, залежно від погодних умов, стимуляторів росту; фаза побуріння кошиків передбачає застосування десиканту для зниження рівня вологості насіння, одночасного дозрівання усіх рослин та знищення можливих бур'янів. Також у період вегетації можливе обприскування посівів інсектицидами проти шкідників, за перевищення їх рівня ЕПШ. Крім того, в останні роки набуває актуальності внесення регуляторів росту на основі етефону з метою зменшення висоти рослин, запобігання виляганню та формування більш потужної кореневої системи.

«Для ефективного контролю дводольних та злакових видів бур'янів у посівах гібридів соняшнику, стійких до імідазолінонів, UKRAVIT пропонує новий післясходовий гербіцид Генезис. Його конкурентною особливістю є унікальна формуляція, яка включає в себе ряд ад«ювантів, зокрема й ті, які володіють пенетраторними властивостями і здатні ефективно розчиняти воскові нальоти на бур'янах (які досить швидко у них формуються при нестабільних погодних умовах). При цьому препарат проявляє надзвичайно м'яку дію на культурні рослини», — зазначає Олександр Мигловець.

За його словами, для того щоб препарат побачив світ, було проведено сотні лабораторних і польових досліджень у різних ґрунтово-кліматичних зонах України. 

«Генезис контролює широкий спектр злакових і дводольних бур'янів, у тому числі й найбільш «проблемних» — осот (види), амброзію (види), підмаренник чіпкий, вовчок соняшниковий тощо. А завдяки новітній формуляції проявляє покращену ґрунтову активність і є безпечним та рентабельним у застосуванні. Крім цього, його можна застосовувати при системі землеробства no-till та за мінімального обробітку ґрунту», — відмічає Олександр Мигловець.


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги