logo

Думка експерта

Чому банки не поспішають кредитувати фермерів Джерело фото: НАБУ

Чому банки не поспішають кредитувати фермерів

Думка експерта Олена Коробкова 02 листопада 2016. 07:20 1963

Сільське господарство дає понад 10% ВВП. І щоб розвиватися, аграріям необхідне фінансування. В Україні ж його практично неможливо отримати.

Про це розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.

За її словами, мова не йде про захмарні суми на десятки років. Сільськогосподарські компанії цікавлять короткі і швидкі кредити тут і зараз. Але банки не поспішають з фінансовою допомогою, хоч і визнають, що АПК сьогодні є чи не єдиним платоспроможним позичальником.

Частка позик фермерів у загальному кредитному портфелі банків становить 7,2%. За останні два роки вона зросла незначною мірою — на 3,9 млрд грн, або на 0,2%, у порівнянні з 2014 роком.

«За цим мізером криються дві фундаментальні причини — великі гравці агроринку закредитовані під зав'язку, а обсягів виробництва та обігу інших не вистачає, щоб обслуговувати кредит. До того ж, як правило, у них немає адекватної застави. Як відомо, земля не може бути забезпеченням за кредитом, а потрібну техніку невеликі ферми часто беруть в оренду або купують в складчину на кілька господарств в окрузі», — пояснює експерт.

Вона також звернула увагу, що в Україні працює близько 40 тис. фермерських господарств. З них 10% виготовляють 90% усієї продукції. І це свідчить про досить низьку продуктивність невеликих господарств і високу концентрацію ринку в руках великих агрохолдингів.

«Виходить замкнене коло: агро МСБ не розвивається, тому що не вистачає фінансування. А фінансування не можуть отримати, тому що не розвиваються. Цей букет безвиході доповнює проблема низької якості планування, обліку і фінансової звітності малих фермерських господарств, що завжди було серйозним бар'єром для банків під час оцінювання позичальників», — каже Олена Коробкова.

На її погляд, щоб переломити ситуацію, необхідно створити умови, за яких фермеру буде вигідно вивести свій бізнес із тіні заради доступного фінансування для поліпшення технологій і збільшення прибутку. Одним з основних стимулів легалізації агробізнесу експерт вважає відкриття ринку землі.

«Це дозволить активним фермерам законно отримати у власність паї, які вони обробляють. Тоді вони будуть зацікавлені в технологічному розвитку свого виробництва і його якісному зростанні. А це означає — в доступному фінансуванні», — підсумувала вона.


AgroPortal.ua за матеріалами ЛІГА.net


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги