Первинне виробництво: система НАССР не обов'язкова

26 липня 2019, 08:13 5926

Останнім часом багато говориться про переробку харчових продуктів, про вимоги впровадження НАССР на підприємствах, нові вимоги до маркування харчових продуктів і при цьому менше згадується первинне виробництво. Хоч воно є не менш важливим у безпечності харчових продуктів протягом всього харчового ланцюга, оскільки деякі небезпечні фактори, що можуть з'явитися на стадії первинного виробництва, потім неможливо усунути.

Про це повідомив експерт проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Юрій Оглашенний під час вебінару «Виконання вимог харчового законодавства з безпечності продукції на первинному виробництві».

«Кожному оператору ринку важливо знати вимоги до первинного виробництва. Але дуже часто поняття «первинне виробництво» не так розуміють. Наприклад, виробництво вирощування равликів і їх транспортування до переробного підприємства чи на ринок є первинним виробництвом, а в разі якщо на підприємстві відбуваються переробні дії, — ні. Товарна молочна ферма є теж первинним виробництвом, але якщо вона надає послуги зі зберігання молока іншим операторам ринку, то теж втрачає цей статус. Окремим випадком є центр збирання, зберігання і охолодження молока, який приймає молоко від різних операторів і тому не вважається первинним виробником. Ще один нюанс — це виробництво і збір яєць, що вважається первинним виробництвом, але у разі пакування яєць навіть у місці їх виробництва і збору — втрачає статус», — пояснює Юрій Оглашенний.  

За його словами, важливо поговорити про мед, бо це експортоорієнтований продукт. Всі види бджільництва розглядаються як первинне виробництво, навіть тоді, коли вулики знаходяться не в місці, де живе бджоляр, і за умови якщо він центрифугує і пакує мед, вироблений на своїй пасіці. Тобто бджолярські кооперативи не є первинним виробником.

Серед процесів, які не змінюють статус первинного виробника, Юрій Оглашенний називає: пакування без подальшої обробки, миття овочів та їх сортування, сушіння зернових (не включаючи елеватори), забій та охолодження риби.

«Дуже часто ми наголошуємо на понятті первинного виробництва, тому що для виробників первинної ланки виробництва не є обов'язковим впровадження системи НАССР. Це означає, що первинним виробникам достатньо виконувати гігієнічні вимоги, запровадити вимоги, що є передумовами програми НАССР, а самі принципи НАССР застосовувати не обов'язково», — стверджує Юрій Оглашенний.

Експерт наголошує, що віднедавна виробникам потрібно реєструвати окремо кожну потужність, які знаходяться в різних місцях, хоч і належать одному підприємству. Для первинних виробників ця вимога теж є актуальною. В разі порушень правил передбачається штраф: для юридичних осіб — 20 мінімальних заробітних плат, для фізичних осіб-підприємців — 11.

«Оператори ринку можуть брати харчові продукти, тобто сировину чи для продажу, лише в зареєстрованих виробників. І з часом прийде такий момент, коли первинний виробник, без реєстрації, не зможе реалізовувати свою продукцію магазинам і переробникам. Для нього єдиним виходом лишатиметься продаж на агропродовольчому ринку. Але й в такому разі, згідно оцінки ризиків, якщо оператор ринку братиме продукти не для власного споживання, а, наприклад, в ресторан, він повинен перевіряти у виробника реєстрацію потужностей», — зазначає Юрій Оглашенний.

За його словами, оскільки для первинних виробників не обов'язково впроваджувати НАССР, для них актуальний такий вид офіційного контролю як аудит. Державний лабораторний моніторинг та інспектування здійснюються без попередження. Також можливі позапланові перевірки.

Як розповів Юрій Оглашенний, восени буде представлений перероблений проект акту перевірки (наказ №42), який описує вимоги до виконання гігієнічних умов.

В новому акті інспектування додано:

- оператор ринку повинен мати актуальну реєстрацію;

- вимоги до простежуваності, які повинен запровадити виробник;

- попередньо виявлені невідповідності усунуті оператором ринку шляхом корекцій та корегувальних дій;

- маркування (для первинних виробників, які не продають продукцію кінцевим споживачам або не фасують продукцію в упаковку, вимоги до маркування спрощені);

- харчові добавки та допоміжні матеріали, які контактують з харчовими продуктами, повинні бути зареєстрованими;

- харчові продукти, які є небезпечними чи непридатними до споживання, повинні бути вилучені з обігу, і про це повинні повідомляти компетентні органи.

Для первинних виробників актуальні лише перші два розділи акту перевірки.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua