«Відпускати» ринок землі варто через рік

01 листопада 2018, 11:06 2143

Продовжити мораторій чи відкрити ринок землі — це питання незабаром знову потребуватиме прийняття рішення.

Таку думку висловив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк. 

«Земельне питання не сходить з «орбіти» впродовж двох десятків років. Але цього разу дискусії щодо земельного питання, продажу чи мораторію знову з'являться ближче до нового року, коли завершуватиметься дія мораторію. Дещо в законодавстві напрацьовується, але думки, як і раніше, розділяються. Тому швидких кроків у цьому напрямку і не маємо. Єдиного рішення щодо питання продажу землі не вдасться досягти найближчим часом. Тим більше, напередодні виборів», — зазначив він.

Бо земельне питання — це те питання, на якому легко спекулювати. Нардеп переконаний, що не потрібно зважати, як думає той чи інший народний депутат, треба почути реальну думку людей. А сьогодні 60-70% населення категорично проти продажу землі. Але коли запитуєш — чому, чіткої відповіді немає. Молодь, як правило, виступає за продаж землі, що в ринкових умовах є нормальним явищем.

«Вважаю, що зараз ми не можемо зняти мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Але кажу відверто: така позиція не може бути постійною. Ми повинні дати людям можливість реалізувати своє право — розпорядитися своєю землею. Ми маємо дати можливість фермеру, агропідприємству придбати землю. Але надто важливо: на яких умовах, на якому етапі?», — додав Лабазюк.

Вже не перший рік працює робоча група по напрацюваннях і змінах до законодавства щодо відкриття ринку землі. Зроблено певні кроки, але до відкриття ринку землі на наступний рік ми не готові, вважає він. З двох причин: по-перше, треба, щоб відбулися вибори. За цей час розсудливо, виважено, максимально практично з економічної точки зору підійти до відкриття ринку. Але ні в якому разі не підігравати МФВ, який хоче дозволити продавати землю іноземцям. Цей процес також має відбуватися не в інтересах великих холдингів, а насамперед в інтересах власників земельного паю, одноосібників, фермерів.

«Підтримую, до прикладу, позицію щодо запровадження Державного земельного банку, хоч це питання вже і знято з порядку денного.Поки немає однозначної думки щодо механізму дії закону про обіг земель. Тому, думаю, в 2019 році ми повинні продовжити мораторій ще на рік, доопрацювати законодавче поле і лише тоді «відпускати» ринок», — підсумував Лабазюк.