Нові експортні можливості в контексті перерозподілу ринків

12 вересня 2018, 07:11 2466

Торговельна війна між США і Китаєм може зіграти на руку Україні в плані розширення країн для експорту зернових і олійних культур.

Таку думку в ході ІІІ Міжнародної конференції GRAIN UKRAINE-2018 висловив генеральний директор COFCO Agri Ukraine Володимир Осадчук.

 

За його словами, за кілька останніх років країна вже має значні зміни в експорті, експортуючи продукцію не тільки на традиційні ринки, а й до Африки, а також до Азії.

Кукурудза

У Чорноморському регіоні виробництво кукурудзи зосереджено в чотирьох країнах — Румунія, Болгарія, Росія і Україна. У цьому сезоні загальний обсяг виробництва кукурудзи збільшиться за рахунок України, яка за нашими прогнозами дасть 30 млн т. Виробництво в Росії — на рівні 11 млн т.

Традиційним ринком збуту для української кукурудзи є Європейський Союз. І оскільки на сьогоднішній день цінова політика України набагато нижче, ніж у найближчих конкурентів — Бразилії, Аргентини і США, то до 16-17 млн т, які ми традиційно експортуємо, можемо додати ще 3 млн т кукурудзи в період жовтень-грудень.

У Китай очікуваний експорт на рівні 2,7-2,8 млн т, що теж дасть навантаження на жовтень-грудень.

Перехідні запаси кукурудзи в Україні залишаться на рівні минулого сезону.

Пшениця

Протягом останніх двох років в Україні спостерігалося постійне збільшення виробництва пшениці. Цього року через дощі ми маємо погіршення якості зерна.

Зменшення виробництва пшениці по чотирьох країнах (Румунія, Болгарія, Росія і Україна) очікується більш ніж на 12 млн. т. Для України це позитивний момент, єдине, що ми повинні орієнтуватися на нещодавно введені Аргентиною мита і також враховувати, що Росія вже експортувала майже 14 млн т.

Також прогнозуємо, що ринок з жовтня-листопада буде мати тенденцію до збільшення.

Ячмінь

Сьогодні головним ринком збуту для українського ячменю є Саудівська Аравія.

Очікується, що в Україні виробництво ячменю зменшиться, оскільки це неефективна для виробництва культура і вирощується виробниками тільки в разі потреби дотримання сівозміни.

В цьому році очікували, що Китай буде дуже багато експортувати ячменю, але цього не сталося через зменшення попиту споживання.

Соя

Ситуація щодо США і Китаю залишається досі невирішеною. Через торговельну війну між двома країнами припинився імпорт сої в Китай. В даний час Китай замінює майже весь імпорт соєвих бобів з США бразильським ринком.

Очікується, що Китай в найближчий рік перерозподілить свої потоки з США на інші країни-виробники, в тому числі й Україну.

Зокрема Китай цікавлять українська кукурудза і соя. Але в зв'язку з законом №7403-Д, який був підписаний Президентом України, щодо експорту сої тепер є нюанс.

Соя є головним вихідним матеріалом для тваринного корму і рослинної олії. Поки в Китаї не визначилися з протеїновим споживанням, але частка протеїну у вигляді шротів значно не зменшиться. На початку вересня підписаний контракт на поставку в Китай ріпакового шроту з Індії, а рік тому Китай затвердив імпорт шроту з України. Очікувано, що Китай збільшуватиме частку імпорту шротів з України, Росії та Індії.


Для довідки: ІІІ Міжнародна конференція GRAIN UKRAINE-2018 відбулася 7-8 вересня в Одесі. Організатори події — група терміналів «ТІС», співорганізатор — компанія IdeasFirst.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua