Норма закону про обмеження землі в одні руки багато разів буде змінюватися

19 червня 2020, 10:11 1548

Норма щодо концентрації сільгоспземель у законі про землю не є дуже критичною і, скоріш за все, буде коригуватися.

Таку думку висловив заступник голови ради «Земельного союзу України» Андрій Мартин.

«Справа в тому, що процес скуповування земельного банку розтягнеться на десятиліття. В нормальних умовах щороку продається 1-2% нерухомості. Якщо навіть врахувати, як довго накопичувалась пропозиція на українському ринку землі, це може бути 10% усієї площі. Тому, щоб з'явився власник, у якого було би більше 1000 га на території однієї ОТГ, як на мене, потрібно від 5 до 10 років», — пояснив він.

Експерт більш ніж переконаний, що норма щодо 10 тис. га, коли вже ринок працюватиме, ще багато разів коригуватиметься.

«Але це буде нескоро — років через п'ять», — додав він, зазначивши, що коригування може бути як в менший, так і в більший бік. Багато європейських країн обмежують концентрацію земель в одних руках, щоб захистити існуючий сільськогосподарський устрій.

«В Україні ми повинні чесно визнати, що у нас індустріалізоване сільське господарство, тобто, мільйонів фермерів у нас немає. Якщо будуть з'являтися дрібні фермери, які захочуть отримати доступ до земельних ресурсів, держава їм повинна допомагати. Але фермерам, як на мене, завжди краще допомагати просто грошима. Обмеження землі в одні руки навряд чи можна буде ефективно контролювати», — вважає Андрій Мартин.

Він пояснив, що землю можна придбати на підставних осіб і договорами їх так зв'язати, що в результаті юридично людина землею не володітиме, а фактично вона буде власністю іншої на безстроковий період.

«Так що обмеження площі землеволодіння впроваджено більше для заспокоєння суспільства. А на практиці економіка буде працювати так, як для неї буде ефективніше.

Якщо держава хоче, щоб малі фермери купували землю, для них треба створювати економічні умови. Тоді вони самі без проблем придбають ту землю», — вважає експерт.

Крім того, Андрій Мартин висловив сумніви, що українську сільгоспземлю коли-небудь дозволять купувати іноземцям.

«Я не думаю, що іноземці взагалі з'являться як гравці на ринку землі. Адже закон вимагає проведення референдуму щодо їх допуску до придбання землі. Якщо ця норма не буде відкоригована, то я взагалі не бачу перспективи отримання доступу іноземних компаній до українського ринку. Я більш ніж переконаний, що більшість громадян негативно поставляться до такої ідеї. Я не говорю, що продаж земель іноземцям — це погано, але населення дуже налякане самою можливістю продажу їм сільськогосподарських земель», — пояснив він.


AgroPortal.ua за матеріалами «Пропозиція»