logo

Думка експерта

Неефективний ринок праці — перешкода для розвитку України Джерело фото: пресс-служба УАК

Неефективний ринок праці — перешкода для розвитку України

Думка експерта Леонід Козаченко 15 червня 2018. 10:59 997

Україна зіштовхнулась із великою проблемою — черговою хвилею трудової еміграції, яка вже позначається на темпах економічного розвитку.

Про це заявив народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко

«Брак робочих рук — це не єдиний виклик, який стоїть перед країною. В умовах кризи необхідні також структурні зміни в сфері освіти. Нині кількість вищих навчальних закладів в Україні перевищує загальноєвропейську статистику. Але чи відповідає набір освітянських кваліфікацій та рівень знань у вишах сучасним потребам інноваційного розвитку нашого суспільства та появі нових технологій? Це питання лишається відкритим», — підкреслив він.

За словами Козаченка, система освіти не готує кадри для економіки знань, індустрії 4.0 — ринок ноу-хау розвивається космічними темпами, і через 20 років рівень кібернетизації виробництва сягне 80%.

«Протягом даного проміжку часу до 50% усіх нині існуючих професій можуть зникнути внаслідок цифровізації та інших промислових інновацій. А це в свою чергу скоротить попит на робочу силу», — вважає депутат.

Радикальних змін зазнають і засоби виробництва, і економічний устрій, — пояснює Леонід Козаченко. Щоб переконатися в швидких темпах, якими змінюється сучасне сільське господарство, достатньо відвідати найбільшу в Україні та Східній Європі виставку «Агро-2018». Там представлені сучасні трактори та комбайни, які управляються дистанційно. Повністю комп'ютеризований комбайн може ефективно працювати без комбайнера цілодобово, визначати кількість та якість зерна. Після потрапляння зібраного врожаю на зерносховище власник отримує весь спектр необхідної інформації без втручання людського фактору.

«Сучасні технології відкрили нові сфери в агробізнесі —  вже виникла цифрова агрономія та цифрова ветеринарія, оптимізуються усі технологічні процеси як у виробництві та переробці сільгосппродукції, так і в управлінні фінансовими та людськими ресурсами. Тут працюють нові фахівці, але цих професій в Україні ще немає. Держава не формує нового класифікатора професій», — пояснив він.

На думку депутата, наразі дуже важливо розробити правила, за якими основні учасники процесів зміни назв і змісту професій будуть не шкодити інтересам одне одного (як, наприклад, сталося з професією «автослюсар», яку зараз змінюють на «слюсар рухомих машин» без узгодження цього питання з роботодавцями й іншими учасниками ринку праці), і  розробити механізми взаємодії цих учасників з метою узгодження процесів змін.

За словами Козаченка, свого часу Україна могла пишатись  значним потенціалом у галузі космічних технологій, літакобудування, комп'ютеризації, генної інженерії. На жаль, сьогодні усе це майже втрачено. За таких умов Україні залишається експортувати лише grains та brains.

Експерти мають розробити дієві пропозиції для законодавчої та виконавчої гілок влади, вважає він.

«Адже брак професіоналів та неефективна система освіти, а значить і ринок праці, стають тільки перешкодами на шляху розвитку України. Виконавча влада має збагнути просту істину: без кадрів не буде й реформ і прийняти відповідні рішення», — зауважив він.


AgroPortal.ua за матеріалами УАК


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги