На впровадження НАССР у підприємств немає коштів

26 серпня 2020, 10:15 4056

Українські підприємства не знають, де взяти кошти на модернізацію виробництва згідно з принципами НАССР.

Таку думку висловила координатор Аналітичного центру Аграрного союзу України Лариса Старікова.

«Запровадження процедур, заснованих на принципах НАССР, є обов'язковим як в Україні, так і в країнах ЄС. Цього вимагає і Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а норми законодавства не можуть бути поставлені під сумнів, і регламент ЄС №852/2004, вимоги якого також не може проігнорувати виробник.

Невиконання вимог законодавства має для виробника лише один «економічний» наслідок — усунення з ринку. Тобто повний економічний крах. У нас поки що питання стоїть не так жорстко, як в ЄС», — пояснює вона.

Старікова підкреслила, що важливими є економічні чинники, які надають можливість узгодити технологічні й управлінські процедури підприємства з принципами НАССР.

«Висмикування копійки» з обігових коштів для проведення на підприємстві робіт згідно з НАССР може виявитися недостатнім або навіть критичним. До речі, коли у світі приймають законодавство, завжди визначають джерела ресурсів для його запровадження в життя. Перший регламент Верховної Ради України передбачав таку саму процедуру й у нас. Але потім це все змінилося, і тепер ми не маємо ні традиції, ні звички думати про те, як виконуватиметься ухвалене законодавство. Тож вимоги щодо НАССР поставлені, фінансово-кредитна система традиційно буксує, а підприємства не знають, де взяти кошти на модернізацію виробництва згідно з принципами НАССР і що їм взагалі робити. Звідси і розмови про те, варто чи не варто запроваджувати НАССР», — додала вона.

Лариса Старікова зазначила, що для модернізації виробничих процедур відповідно до принципів НАССР потрібні інвестиції. Десь більші, десь менші, але в будь-якому разі це додаткові кошти. Які, до речі, є меншими, якщо для проведення відповідних робіт наймається стороння, вузькоспеціалізована організація.

«Питання впровадження принципів НАССР напряму пов'язане з інвестиційним кліматом. Ми всі знаємо, що на краще ситуація тут у нас не змінюється десятиліттями. Отже, варто звернути увагу і влади, і суспільства як на безвідповідальне законотворення, так і на глобальну втрату конкурентоздатності харчової промисловості внаслідок фінансової неспроможності підприємств запроваджувати НАССР», — вважає експерт.

На її думку, птахофабрикам слід згуртуватися навколо громадської організації, яка б узялася розробити методичні настанови щодо галузевих процедур НАССР за типовим планом.

«Це відповідає і принципам ринкового контролю, який поширений у світі, і нормам вітчизняного законодавства. Зрештою, саме розроблення самоврядного галузевого документа суттєво зекономило б кошти підприємств та галузі. І це єдине, що можна сказати про економічний аспект запровадження НАССР», — підсумувала Старікова.


AgroPortal.ua за матеріалами «Наше Птахівництво», AgroTimes