Дрібних фермерів врятують кооперативи, але об'єднання має стати вигідним

09 серпня 2016, 07:00 3751

В Україні рано чи пізно відновиться баланс між великими, середніми і дрібними виробниками.

Таку думку висловив віце-президент компанії AgroGeneration, голова ради Федерації роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України Вадим Бодаев.

«Улюблений заклик популістів: «Давайте у агрохолдингів все відберемо і поділимо». У підсумку програють усі... Сьогодні ми вже пожинаємо плоди подібних дій, зокрема, внесені до Податкового кодексу зміни скасовують пільги як такі. Це чистої води популізм. Такі нововведення однаково сильно б'ють як по дрібним фермерам, так і по великим виробникам», — вважає Вадим Бодаєев.

Вижити дрібним господарствам допомогло б об'єднання в кооперативи. «На мій погляд, їх відсутність — це стратегічна проблема, що гальмує розвиток взаємин у аграрній галузі і не дозволяє їй створювати інвестиційний потенціал, який допоміг би залучити фінансові ресурси», — зазначив він.

В першу чергу необхідно зробити так, щоб об'єднуватися в кооперативи було вигідно. Найкращий приклад — Ізраїль, там виробники об'єдналися в галузеві асоціації, які спільно з державою регулюють роботу всіх сільськогосподарських напрямків: від узгодження обсягів виробництва до цін на сільгосппродукцію і її якості. А у Франції, наприклад, об'єднання в кооперативи призвело до збільшення дотацій фермерам з боку держави.

«Наші фермери в більшості своїй поки не мислять бізнес-категоріями. Вони цілком серйозно сподіваються на те, що хтось надасть їм пільги, дасть грошей і при цьому не запитає про виробничу і фінансову ефективність, про віддачу. А адже найчастіше такої немає... Безумовно, жоден фермер з його 10 га і застарілою технікою не зможе конкурувати з великими агрохолдінгами. Середню рентабельність зернове господарство може отримати тільки в разі, якщо воно обробляє не менше за 10 тис. га. Якщо фермер не розуміє, що рентабельність можна отримати, тільки збільшуючи виробництво і захоплюючи обсяги ринку, то він поганий бізнесмен», —  вважає Вадим Бодаєв.

Холдинги свої землі об'єднують в кластери по 10-15 тис. га. По суті, зазначає він, це і є виробничі об'єднання.

«Тому яка різниця, чи це велике виробництво з 100 дрібних фермерів, які об'єдналися в кооператив, або таке, яке належить одному власникові? Чим таке об'єднання буде відрізнятися від холдингу? Це така ж компанія, яка прагне до великої концентрації коштів, техніки, технологій і до збільшення обсягів виробництва. У неї з'являється можливість доступу до кредитних ресурсів, оптових закупівель, на яких можна заощадити, вона може виходити на зовнішній ринок», — міркує Вадим Бодаєв.

При цьому таким об'єднанням не треба ніяких преференцій — просто повинні бути нормальні механізми доступу до фінансових ресурсів. А банки завжди готові працювати з одним великим клієнтом.

«Хто в нас міг би зайнятися створенням кооперативів? Думаю, об'єднані саморегулюючі організації. Але реалізувати або допомогти в реалізації такої ініціативи може лише міністерство», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами Landlord