Як ефективніше захистити соняшник від грибних хвороб у цьому сезоні?

13 червня 2017, 09:30 8840

Цього року мінлива погода змушує аграріїв ретельніше ставитися до контролю грибних захворювань на посівах соняшнику. Адже перепади температур та вологість створюють сприятливі умови для розмноження грибів на культурних рослинах.

Які ж фунгіциди будуть ефективними у цьому сезоні та на які найбільш поширені грибні хвороби очікувати на посівах соняшнику — AgroPortal.ua запитав у кандидата с/г наук, директора з розвитку та управління продуктами компанії ALFA Smart Agro Сергія Кнечунаса.

Сергію, наскільки вплинуть на розповсюдження грибних захворювань цьогорічні прогнози погоди?

Сергій Кнечунас: Прогнози погоди не рекомендую сприймати однозначно, тому що вони можуть постійно змінюватися. До того ж, як показує практика, незважаючи на погоду в цілому по країні, в розрізі регіонів ситуація на полях зазвичай кардинально різниться.

Різновиди інфекцій та інтенсивність зараження посівів завжди залежать від багатьох факторів, починаючи від перенасичення сівозмін соняшником, закінчуючи використанням непротруєного насіння тощо. В результаті інфекція накопичується у ґрунті, рослинних рештках, уражених сходах падалиці, а мінлива погода та вологість створюють лише сприятливі умови для розмноження шкодочинних видів.

Які захворювання будуть найбільш небезпечні цього сезону?

Сергій Кнечунас: Цього року знову  очікуємо на посівах соняшнику на пероноспороз (несправжню борошнисту росу) — найпроблемніше захворювання останніх років. Рівень зараження у різних господарств буде залежати від стійкості сортів і гібридів, використання фунгіцидів, кількості інфекції на полі та погодних умов. Контролювати пероноспороз досить непросто, тому що ця хвороба із класу несправжніх грибів, а популярні фунгіциди із класу триазолів недієві проти цих інфекцій. Окрім цього, ситуація буде ускладнюватися тим, що посіви одночасно можуть бути заражені захворюваннями з класу як справжніх, так і несправжніх грибів. А більшість фунгіцидів неефективні одночасно проти цих двох типів патогенів.  

Джерело фото: ALFA Smart Agro
Джерело фото: ALFA Smart Agro

У такому разі рекомендую системний фунгіцид ДОК Про, ЗП, який завдяки двом діючим речовинам має розширений спектр дії. Так, діюча речовина міклобутаніл  (300 г/кг) контролює захворювання із класу справжніх грибів (борошниста роса, біла гниль, іржа, альтернаріоз, септоріоз, сіра гниль, фомоз); цимоксаніл (200 г/кг) —  із класу несправжніх грибів (пероноспороз). Препарат швидко проникає у рослину та розповсюджується по ній. Це відбувається за рахунок високої розчинності цимоксанілу та міклобутанілу. Окрім цього, ДОК Про, ЗП не тільки проконтролює інфекцію, яка тільки-но з’явилася, але й проявить лікувальний ефект й знищить патоген навіть через 1-3 дні після зараження.

А як щодо популярних в останні 10 років препаратів із класу стробілуринів? Хіба вони не будуть ефективними проти переноспорозу?

Сергій Кнечунас: Дійсно, препарати з діючими речовинами цього класу дуже популярні попри проблему резистентності. Стробілурини ефективні за температури понад +5°С, навіть коли випало багато опадів. Але препарати з цією діючою речовиною у більшості випадків контактні, тому їх доцільно використовувати на ранніх стадіях зараження соняшнику інфекцією. Зокрема, до того моменту, поки захворювання ще не проникло всередину рослини. 

Окрім переноспорозу, яких ризиків варто очікувати аграріям?

Сергій Кнечунас: Також серйозною проблемою на посівах соняшнику залишаються фомоз та фомопсис, які можуть розвиватися під час всього вегетаційного періоду рослин. Основна проблема їх контролю полягає саме у своєчасному застосуванні фунгіцидів. Поки заражені лише листки соняшнику, завдяки фунгіциду хворобі можна протистояти.  Але якщо інфекція потрапляє на черешок та стебло, здійснювати будь-які заходи щодо контролю шкодочинних патогенів марно.

Джерело фото: ALFA Smart Agro
Джерело фото: ALFA Smart Agro 

Ефективним рішенням стане застосування мезо-системного фунгіциду Болівар Форте, КС. Це дієвий препарат для найнебезпечніших грибних захворювань: іржі, сірої гнилі, фомозу, альтернаріозу, септоріозу, фомопсису та ін. У Болівар Форте, КС поєднано дві діючі речовини — тебуконазол (240 г/л) та крезоксим-метил (125 г/л) з принципово різними механізмами фунгіцидної дії. Зокрема, крезоксим-метил забезпечує контактну активність проти збудників та фізіологічний вплив на рослину, а тебуконазол  -— швидку локалізацію інфекції (системна дія). Завдяки синергії цих компонентів розширюється  спектр дії та у патогенів відсутня резистентність до препарату, що особливо важливо при змішаних інфекціях.

Окрім цього, однією з переваг крезоксим-метилу є його висока ефективність за відносно низьких температур (від +5°С) та у разі випадання значної кількості опадів. Болівар Форте, КС має виражений «зелений ефект», що проявляється в призупиненні старіння рослини за рахунок пролонгації фотосинтезу та подальшому підвищенні якісних та кількісних показників врожайності.

Коли потрібно робити першу фунгіцидну обробку? Чи існує універсальний рецепт?

Сергій Кнечунас: Вважаю, у деяких аграріїв сформоване хибне уявлення щодо своєчасності та кількості фунгіцидних обробок. Вони відтерміновують першу обробку та іноді економлять на другій. Адже чекають, доки рослина виросте, максимально розкриється й матиме більшу листову масу, щоб застосувати препарат. Це призводить до того, що фунгіцид потрапляє тільки на верхні листки, залишаючи нижні без будь-якого захисту. В результаті захворювання знову  починають прогресувати через два-три тижні. Адже у такій ситуації, у разі мінливої погоди і підвищеної вологості, інфекції здатні знищити весь урожай.

Тож для більш ефективного контролю грибних захворювань рекомендую розпочинати застосовувати препарати профілактично на ранніх етапах росту рослин — у фазі 3-5 листків. Достатньо буде навіть невеликої дози фунгіциду для першого внесення, а захисний період можна буде подовжити застосуванням наступного препарату. До того ж, якщо ви впевнені, що на посівах соняшнику створено всі умови щодо запобігання розвитку грибних хвороб, першу фунгіцидну обробку можна здійснити недорогим однокомпонентним препаратом. Наприклад, локально-системним фунгіцидом Альфа-Стандарт, а для другої — підібрати двокомпонентний препарат по типу ДОКок Про, ЗП чи Болівар Форте, КС.  

Сергію, ви рекомендуєте контролювати грибні хвороби здебільшого профілактичними методами. Чи це не здорожує саму систему захисту?

Сергій Кнечунас:  Попереджувати появу захворювань — це однозначно дешевше, ніж лікувати вже заражені рослини. Якщо на ранньому етапі вносити препарати з профілактичною метою, то схема захисту вийде, у середньому, на 30% дешевшою, ніж та, яка розробляється залежно від вже наявних захворювань на полі.

Джерело фото: ALFA Smart Agro
Джерело фото: ALFA Smart Agro

У нас була можливість підрахувати цей показник завдяки дослідженням, які ми проводимо на наших дослідно-демонстраційних полях. На них агрономи ALFA Smart Agro випробовують десятки схем захисту із застосуванням продуктів компанії на різних польових культурах, як широко розповсюджених (зернові, кукурудза, соняшник), так і нішевих (наприклад, нут). Результати цих досліджень сприяють впровадженню нових рішень, які дозволяють клієнтам знизити собівартість виробництва.


Ірина Садова, AgroPortal.ua