logo

Думка експерта

Відтік капіталу з країни: що зупинить девальвацію?

Відтік капіталу з країни: що зупинить девальвацію?

Думка експерта Ерік Найман 12 жовтня 2018. 09:33 3245

Україні загрожує девальвація, якщо влада не вживатиме заходів для скорочення відтоку валюти з країни.

Таку думку висловив фінансист Ерік Найман на своїй сторінці в Facebook.

Він навів кілька ключових показників.

«Відтік капіталу з України на імпорт і виплати за зовнішніми зобов'язаннями і інвестиціями за останні відомі 12 місяців (вересень-17 — серпень-18) становив майже $16 млрд. Цей відтік частково було компенсовано притоком грошей від заробітчан (оцінюється близько $10 млрд). Підсумок: валютні резерви НБУ за цей період скоротилися на $1 млрд», — зазначив Найман.

Станом на 1 вересня валютні резерви НБУ знизилися до $16,6 млрд. Найважливіше: чисті валютні резерви НБУ знизилися до $6,3 млрд, уточнив фінансист.

«Відповідно покриття гривневої монетарної бази чистими валютними резервами погіршується з травня 2018 року і зараз становить 67 грн/$. Це значення валютного курсу можна вважати цільовим для ринкового курсу гривні, якщо Україна не буде отримувати кредити МВФ.

Також однозначно зрозуміло, що для зупинки валютної «кровотечі» з України потрібно терміново кардинально покращувати інвестиційний клімат або девальвувати гривню», — вважає фінансист.

Найман припустив, що таке рішення вкрай малоймовірне напередодні президентських (а потім і парламентських) виборів.

«Наслідок — НБУ продовжить втрачати валютні резерви, що буде погіршувати співвідношення монетарна база/чисті валютні резерви.

І тим сильніше потім вистрілить пружина девальвації, якщо знову ж таки не буде швидко і якісно поліпшено інвестиційний клімат в Україні. І це я ще не сказав про загрозу глобальної економічної кризи, яка все ближче і ближче. Її результатом стане падіння доходів від гастарбайтерів і по експорту. І девальвації буде не уникнути», — пояснив він.

Також Найман навів цифри по платіжному балансу України:

1. Торговий баланс за останні 12 місяців (вересень-17 — серпень-18) досяг мінус $10,5 млрд. А за останні три місяці (червень-серпень) погіршення дефіциту прискорилося до темпу мінус $15 млрд/рік.

2. Прямі іноземні інвестиції за останні 12 місяців (вересень-17 — серпень-18) мінус $2,1 млрд. А за період червень-14 — серпень-18 прямі іноземні інвестиції склали мінус $11,8 млрд.

3. Портфельні іноземні інвестиції за останні 12 місяців (вересень-17 — серпень-18) мінус $2,6 млрд.

4. Всього за фінансовим рахунком платіжного балансу за останні 12 місяців (вересень-17 — серпень-18) мінус $5,1 млрд.

«Загалом можна оцінювати, якщо все буде, як зараз, з України за наступні 12 місяців піде близько $17-20 млрд (12-15 по торговому балансу і 5 — по фінансовому рахунку). Вони будуть частково профінансовані грошима заробітчан ($10 млрд). Звідси видно, що без позик від МВФ, США і ЄС Україні буде, м'яко кажучи, важко», — додав Найман.


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги