logo

Думка експерта

Іноземні інвестиції в Україну майже зупинились: названо причини Джерело фото: Урядовий Кур'єр

Іноземні інвестиції в Україну майже зупинились: названо причини

Думка експерта Богдан Данилишин 22 січня 2021. 07:31 3645

Надходження прямих іноземних інвестицій до України у січні-листопаді 2020 р. практично зупинилося. Причиною цього було кілька чинників.

Про це заявив голова ради Національного банку України (НБУ), академік НАН Богдан Данилишин.

«За 11 місяців відтік ПІІ з України становив близько $200 млн (з урахуванням інвестицій резидентів України за кордон — мінус $540 млн), у тому числі шляхом вилучення доходів прямим інвестором — мінус $1,2 млрд. Для порівняння, за аналогічний період минулого року до України надійшли ПІІ в сумі $5,1 млрд, з яких $3,1 млрд становили реінвестовані доходи прямого інвестора», — констатує економіст.

За його словами, разом із відпливом портфельних інвестицій у боргові цінні папери уряду та корпоративного (у тому числі, банківського) сектору на рівні $1,9 млрд чистий відплив коштів з України за фінансовим рахунком за січень-листопад 2020 р. становив $7,7 млрд, тоді як за аналогічний період минулого року чистий приплив коштів за фінансовим рахунком становив $9,0 млрд.

«Таким чином, недостатньо швидкий прогрес у реалізації структурних реформ та невизначеність із подальшими перспективами подолання епідемії COVID-19 в Україні визначають мізерні обсяги іноземних інвестицій в економіку та не дозволяють повною мірою розкрити виробничий потенціал української економіки», — вважає Данилишин.

Він також додав, що опитування Національного банку щодо ділових очікувань підприємств України у IV кварталі 2020 р., в рамках якого було опитано 693 підприємства у 22 регіонах України, підтвердило погіршення очікувань бізнесу всередині країни щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні на тлі посилення карантинних заходів.

«Баланс відповідей зменшився до мінус 24,4% (у IІІ кварталі 2020 р. — мінус 16,1%). Бізнес також очікує зниження ділової активності: індекс ділових очікувань становив 99,6% (у попередньому кварталі — 100,8%). Більш песимістичні очікування бізнесу були у II кварталі 2020 р. після початку пандемії. Натомість за логікою посткризового відновлення економіки ділові очікування бізнесу на 2021 р. мали би бути більш оптимістичними», — пояснює експерт.

Погіршилися також інфляційні та девальваційні очікування респондентів, а також їхні очікування щодо розвитку власних підприємств. Примітно, що скорочення обсягів виробництва очікують у підприємствах усіх основних видів діяльності, крім енерго- та водопостачання, всіх розмірів (великих, середніх та малих) практично в усіх регіонах.

«Більшість керівників негативно оцінювали поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств (баланс відповідей — мінус 3,2%), проте відзначали наявність ресурсів власних виробничих потужностей для задоволення попиту у разі його відновлення», — додав він.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook.


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги