Фермери не побачать обіцяних 5 млрд грн?

06 вересня 2016, 07:30 2442

Малим і середнім сільгосппідприємствам, що займаються переробкою агропродукції, залишаючи в Україні додану вартість, обіцяють виділити з бюджету 5 млрд грн — суму, еквівалентну 1% валового виробництва продукції АПК.

Але Україна у рамках СОТ взяла на себе зобов'язання, обмеживши прямі дотації сумою у 3 млрд грн, говорить голова комітету підприємців АПК Торгово-промислової палати України Олег Юхновський.

«По-перше, якщо внутрішній валовий продукт із сьогоднішніх 255 млрд грн (за даними Держстату у цінах 2010 р.) зростатиме, то, відповідно, пропонований відсоток потягне за собою порушення міжнародних зобов'язань. І, по-друге, не треба забувати, що майже половину у цьому відсотку займає валова продукція особистих селянських господарств. Одразу постає питання: а як між ними ділитимете цю суму?» — задається питаннями експерт.

За словами Олега Юхновського, обіцяний 1%, оспіваний як порятунок сільгоспвиробництва, викликає відчуття дежавю, повертаючи у 2001 р., до Закону «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001–2004 років».

«Є у цьому законі і про відсотки із державного бюджету на фінансування розвитку сільського господарства. Щоправда, йшлося не про 1, а про 5%! Знадобилися довгі чотири роки дискусій, переконань, втрачених нервів і здоров'я, аби 2004-го парламент урешті-решт підтримав та ухвалив Закон «Про державну підтримку сільського господарства України», що був альтернативою цьому набору абсолютно популістських декларацій. У ньому, з урахуванням світового досвіду, більш-менш структуровано держпідтримку АПК, запропоновано новий ринковий інструментарій. Зокрема здешевлення кредитів, зміну податкової системи, систему держдотацій, страхування ризиків, діяльність державної спеціалізованої бюджетної установи «Аграрного фонду» як державного регулятора на ринку, проведення ним фінансово-товарних інтервенцій…», — згадує він.

Закон із деякими змінами діяв протягом 11 років. Не всі його норми були задіяні вповні: і через обмеженість державного бюджету, і через відверте ігнорування урядами його положень. Зрозуміло, що за цей час в Україні трансформувався аграрний сектор, змінилися економічні умови. «Саме з урахуванням цих тенденцій необхідно вдосконалювати та оновлювати діючий Закон «Про державну підтримку сільського господарства України», — підсумував Олег Юхновський.


AgroPortal.ua за матеріалами «Дзеркало тижня»