logo

Думка експерта

Що чекає Україну до літа?

Що чекає Україну до літа?

Думка експерта Ерік Найман 27 березня 2020. 10:09 2003

Коронавірус залишить глибокі «шрами» на світовій економіці. В Україні наслідки пандемії стануть відчутними вже до літа.

Таку думку висловив фінансист Ерік Найман.

«Перше, що ми бачимо, — це різке падіння продуктивності праці. Для України проблема полягає в тому, що впаде два фактори. У нас негативна демографія, і якщо повернуться заробітчани, для них не буде роботи», — зазначив він.

Експерт уточнив, що дистанційна робота не може бути такою ж ефективною, як робота на місцях.

Результатом такої діяльності стане зниження податків і надходжень до держбюджету по всьому світу. З іншого боку, збільшаться державні витрати, в першу чергу на медицину.

«Тобто в держбюджеті виросте дірка... Дефіцит бюджету в Україні планувався в районі 100 млрд грн, тепер зрозуміло, що він буде не менше 200 млрд грн, а то й 250 млрд грн», — прогнозує Ерік Найман.

Дефіцит бюджету, як у США, можна закрити за допомогою «друкарського верстата», нагадав він.

«Питання №1: чи буде Національний банк друкувати гривню. Якщо так, то що буде з курсом. Якщо не вводити ніяких обмежень на покупку валюти, то гривню чекає девальвація», — уточнив експерт.

Він пояснив, що вже виникли проблеми з дефіцитом готівкового долара в Україні через логістичні проблеми. Тобто комерційні банки не можуть видати готівку, хоча вони числяться на рахунках в електронному вигляді.

«Найближчим часом нас чекає розширення різниці між курсом долара на міжбанку (в безналі) та готівковим. Зараз цей спред становить близько 1,5 грн, але може розійтися до 5 грн/$. Тобто ви будете бачити офіційний 27-28 грн/$ або навіть 30 грн/$, а готівковий виросте до 32-35 грн/$», — пояснив Найман.

Він спрогнозував, що курс гривні до літа підніметься до 30-32 грн/$ (базисний сценарій).

«Оптимістичний прогноз — 27-28 грн/$. Це якщо буквально завтра знайдуть вакцину і почнуть боротися з коронавірусом, і економіка відновиться. 35 грн/$ — це песимістичний сценарій, за умови, що українська влада продовжить співпрацю з МВФ і не запустить на повну «друкарський верстат», — сказав Найман, відзначивши, що висока ймовірність того, що до літа ціни на нерухомість в країні впадуть на 15-20%.

Крім того, він вважає, що сформувати товарний запас українцям буде незайвим. Оскільки в країні і в світі є проблеми з логістикою, і можуть виникнути складності з доставкою товарів. А в таких умовах ціни будуть рости.

Ерік Найман вважає, що рішення розвинених країн, в тому числі про друк грошей, не зможуть кардинально змінити поточну ситуацію. Тому акції на світовому ринку знизяться ще на 20-30%.

Більш того, експерт зазначив, що за деякими прогнозами, восени може бути новий виток пандемії коронавирусу, що спричинить за собою чергове економічне падіння.

«Те, що відбулося в світовій економіці зараз, — відбувається раз на 100 років. А унікальні ситуації — це унікальні можливості», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами HUGS.FUND


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги