logo

Думка експерта

Що важливо знати при купівлі агробізнесу

Що важливо знати при купівлі агробізнесу

Думка експерта Олександр Рудь 06 серпня 2018. 09:21 1147

Першорядне значення для інвестора, який бажає купити або приєднати до числа своїх активів аграрне підприємство, мають права на землю.

Таку думку висловив глава напрямку корпоративного бізнесу Kreston GCG Олександр Рудь.

«Саме права на землю є одним із найбільш важливих критеріїв формування ціни сільськогосподарської компанії, тому їх перевірці приділяється особлива увага. Така перевірка — дуже довгий і кропіткий процес. Можна навіть сказати, що вона займає більшу частину Due Diligence (процедура комплексної перевірки законності та інвестиційної привабливості конкретно взятого бізнесу — ред.) в цілому. Але вона ж і є вирішальною. Адже навіть дрібні помилки можуть послужити приводом для того, щоб знизити вартість компанії при купівлі, поглинанні або злитті», — зазначив він.

На думку експерта, специфічними для Due Diligence в агросфері також є перевірки біологічних активів. На відміну від ІТ-компаній, наприклад, або банків, в основі роботи сільськогосподарських підприємств лежать природні ресурси (тварини, птахи, рослини), тому те, в якому стані знаходиться цей ресурс і як використовується, є показовим. Для перевірки біологічних активів в ідеалі залучати відповідних фахівців (ветеринарних лікарів і т.п.).

«Крім того, в агросфері є унікальні галузі, робота в яких вимагає отримання ряду дозволів з боку держави (наприклад, вирощування опіумного маку чи конопель). Їх наявність, а також законність походження, дуже ретельно перевіряються в ході Due Diligence», — уточнив Олександр Рудь.

Що ще потрапляє під приціл Due Diligence в аграрному секторі:

Право власності. Цей документ, по-перше, підтверджує повноваження особи на продаж компанії, адже тільки власники можуть розпоряджатися нею на свій розсуд. Важливо також переконатися, що право власності правильно оформлене і отримане на законних підставах.

 Нерухомість. В даному випадку мета перевірки — виявити, чи є у компанії правовстановлюючі й інвентаризаційні документи на ту чи іншу будівлю. Великою проблемою тут є так звані «самоволки» — об'єкти, побудовані, перебудовані або знесені самовільно, тобто без дозволу відповідних державних органів. Такі об'єкти вважаються незаконними і їх наявність створює ряд перешкод при купівлі/продажу нерухомості. Зрозуміло, про такі речі інвестору краще дізнаватися заздалегідь.

Техніка. Фактично, тут все те ж саме, що з біологічними активами. Перевіряється все наявне обладнання і документи на нього, щоб, з одного боку, виявити можливі ризики, з іншого — оцінити можливості й потенціал компанії. Бувають випадки, коли компанії використовують дорогі транспортні засоби в роботі, а у фінансовій документації про них не згадується або згадується лише частково.

Фінансово-кредитний стан. Фінансова документація — це дзеркало, яке відображає все становище компанії в цілому, тому її перевірці приділяється особлива увага. Але така перевірка не є повною без свідчень, отриманих за допомогою вивчення техніки, біологічних активів, а також трудових відносин на підприємстві. Чому останнє важливо? Наявність чіткої трудової дисципліни, своєчасність виплат зарплат, наявність (і виконання) правил заохочення і покарання також говорять про особливості роботи компанії, її корпоративної етики і способи регулювання фінансових питань в галузі праці.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги