Що відбувається з цінами на зернові та олійні?

05 жовтня 2020, 09:37 2068

Передумов для зростання цін на зерно в 2020/21 МР немає, однак занепокоєння щодо перспективи недоотримання обсягів виробництва в наступному сезоні може стимулювати цінове зростання.

Таку думку висловила заступник директора ProAgro Group, аналітик українського аграрного ринку Марія Колесник.

«В Україні через посуху суттєво скоротився прогноз виробництва пізніх культур, зокрема кукурудзи, сої та соняшнику. Так, за нашими вересневими оцінками, українські аграрії в сезоні 2020/21 МР зберуть 34 млн т зерна кукурудзи проти майже 36 млн т торік. І це за умов розширення посівних площ під цією культурою на 450 тис. га», — зазначає вона.

Експертка пояснила, що цьогорічна посуха, яка охопила не лише Україну, а й решту країн Чорноморського басейну, затримує сівбу озимих культур, зокрема пшениці, під урожай 2021/22 МР.

«Цьогорічні погодні умови є складними не лише для українських аграріїв. Через посуху в Аргентині посіви пшениці наразі перебувають у вкрай складних умовах. Так, станом на 27 вересня більше 60% посівів пшениці в цій південноамериканській країні знаходяться в середньому або дуже засушливому стані. Все це разом стало причиною цінового росту на ринку зерна як в Україні, так і в світі.

Зокрема, протягом останнього місяця експортні ціни на українську продовольчу пшеницю зросли в середньому на $30, а на кукурудзу — на $15 на тонні зерна. Додамо до цього ще й девальвацію гривні й маємо зростання внутрішніх цін на продовольче зерно в гривневому еквіваленті протягом місяця на 1100–1300 грн/т», — уточнює Марія Колесник.

Вона додала, що цьогорічний врожай соняшнику агенція ProAgro Group оцінює на рівні 15 млн т проти минулорічного показника у 18,8 млн т. Виробництво української сої прогнозується в обсязі 2,5-2,8 млн т, що також суттєво нижче за минулорічний показник у 3,7 млн т.

«Різке скорочення пропозиції сої на внутрішньому ринку на тлі зростання світових цін на цю олійну через активний попит з боку Китаю та посуху в США та Бразилії також підтримуватиме бичачі цінові тренди.

На ринку соняшнику на додачу до скорочення власного врожаю маємо стрімкий зростаючий тренд цін на соняшникову олію, який є відображенням загальносвітових тенденцій на ринку всіх рослинних олій. Драйвером цінового росту в даному сегменті є пальмова олія», — пояснює експертка.

Якщо друга хвиля розповсюдження COVID-19 в світі не обмежить попит на паливо та рослинні олії, то, як вважає Марія Колесник, до кінця поточного року варто очікувати на подальше цінове зростання як на ринку рослинних олій, так і на ринках їхньої сировини.

«Що ж стосується зерна, то передумов для різкого цінового росту поки немає, оскільки загальносвітове виробництво в сезоні 2020/21 МР за оцінками аналітиків Міжнародної ради з зерна (IGC) становитиме 2,23 млрд т, що є співставним з показником минулого року у 2,18 млрд т і навіть перевищує його на 5 млн т. Водночас погані перспективи на новий сезон і занепокоєння, яке викликає перспектива недоотримання обсягів виробництва в сезоні 2021/22 МР, будуть увесь час тримати ринок в тонусі та стимулювати цінове зростання», — прогнозує вона.


AgroPortal.ua за матеріалами «Коментарів»