logo

Думка експерта

Банки запускають нові моделі фінансування аграріїв, готуючись до ринку землі

Банки запускають нові моделі фінансування аграріїв, готуючись до ринку землі

Думка експерта Олександр Матюшенко 16 січня 2020. 09:51 1887

Українські банки вдосконалюють свої програми агрофінансування в очікуванні настання активної фази формування прозорого ринку землі.

Про це розповів директор департаменту корпоративного бізнесу банку «Південний» Олександр Матюшенко.

«Для українських банків прийняття нового закону про обіг земель сільськогосподарського призначення означає насамперед відкриття вікна можливостей для розвитку програм кредитування, а також створення нових лінійок фінансових продуктів і послуг для агровиробників та інвесторів», — зазначив він.

Земля дасть фермерам велику капіталомісткість — вона стане цінним активом, підкреслює банкір. І коли боргове навантаження на гектар землі зменшиться, її можна буде використовувати для збільшення фінансового важеля — залучення додаткових банківських позик. 

«А поки вільний ринок землі ще не запрацював, українським банкам необхідно продовжувати пошук простих і ефективних моделей фінансування одного з найбільш перспективних секторів української економіки — АПК», — вважає Матюшенко.

Він зазначив, що минулий рік, незважаючи на сприятливі в цілому умови на ринку, мав свою специфіку. З одного боку рекордний урожай, а з іншого боку, сільгоспвиробники зіткнулися з новими викликами — відбулося значне зміцнення курсу національної валюти. Останнє серйозно вплинуло на конкурентоспроможність зерна (особливо кукурудзи).

«І багато українських банків, які активно працюють з агробізнесом, запропонували клієнтам весь арсенал доступних сьогодні інструментів — від фінансування оборотного та інвестиційного капіталу в формі кредиту, кредитної лінії або овердрафту до торгового фінансування (гарантії, акредитиви, аваль), лізингу та передекспортного фінансування», — уточнює експерт.

Матюшенко пояснив, що вибір пропонованих банками спеціальних моделей фінансування аграріїв залежить від структури клієнтської бази та її специфіки. Так, банки, де обслуговується великий пул сільгоспвиробників і зернотрейдерів, часто пропонують різні програми передекспортного фінансування, де експортний товар виступає забезпеченням виконання зобов'язань перед банком-кредитором. Схема включає в себе висновок кредитного договору та договору застави за подвійними складськими свідоцтвами, а також передачу банку-кредитору розписок експедитора із забороною на будь-яке переміщення товару без відповідної письмової згоди банку-кредитора.

«Таким чином, банк здійснює цільове фінансування виконання окремого експортного торгового контракту з чітко визначеними покупцями або продавцями, а також умов виконання цього контракту», — зазначив банкір.

Крім банківського кредитування, сьогодні практично кожен великий дистриб'ютор агротоварів — від постачальників сільгосптехніки до імпортерів насіння, добрив або засобів захисту рослин — пропонує агробізнесу спільні програми фінансування з українськими банками. Великою популярністю, за словами Матюшенка, користується такий вид альтернативного фінансування, як вексельне кредитування. Це не новий для українського ринку продукт, але його переваги перед класичним кредитом очевидні — більш низька процентна ставка, можливість дострокового погашення і продовження в разі домовленості сторін, можливість роботи без передоплати і відстрочення по платежах.

«Зростає обсяг фінансової підтримки українського АПК і з боку транснаціональних компаній-нерезидентів у вигляді передоплати за майбутню поставку зерна, де забезпеченням виступають банківські документарні інструменти», — додав він.

За словами банкіра, це вигідно обом сторонам, тому що міжнародні компанії-нерезиденти мають доступ до більш «дешевих» закордонних грошей, а аграрії отримують передекспортне фінансування запланованих поставок продукції в формі передоплати за майбутню поставку.

«Перебуваючи в постійному пошуку ефективних і вигідних моделей фінансування, українська банківська система реагує на потреби ринку і пропонує агробізнесу оновлений спектр кредитних програм, продуктів і партнерських пропозицій, які дозволять активно інвестувати в техніку, ресурси і підвищувати рентабельність виробництва», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги