11 млн т молока на рік: яка модель розвитку молочної галузі потрібна Україна

17 лютого 2021, 07:34 2439

Якщо держава найближчим часом не задумається над ситуацією в молочному скотарстві та переробці, молочну галузь буде знищено. Україна отримає результат, який сьогодні мають Молдова та Болгарія, коли 30% молочних продуктів виробляється місцевими переробними підприємствами, а 70% складає імпорт.

Таку думку висловив голова ради директорів «Спілки молочних підприємств України» Вадим Чагаровський під час онлайн-заходу в рамках EuroTier Digital на тему: «Сучасне тваринництво — потенціал для інвестицій в Україні».

«Останніми роками збільшується кількість населення світу, зростає попит на тваринний білок, і сільськогосподарська політика ЄС стимулює розвиток тваринництва. На сьогоднішній день в країнах ЄС є надлишок молочної сировини. Така політика і підтримка, яка надається виробникам сировини і переробникам в ЄС, дає можливість розвивати молочний бізнес. Поруч із ЄС молочний ринок України не захищений, адже ті умови асоціації, які підписувалися раніше, не захищають вітчизняне тваринництво та переробку», — зазначає Вадим Чагаровський.

Він відмітив два позитивних приклади країн, де молочна галузь успішно розвивається. Перша модель — Ірландія, де зосередились на дрібнотоварному виробництві молока, та фермери утримують до 100 корів. При цьому в країні виробляють 5 млн т молока на рік.

Другий приклад — розвиток крупнотоварного виробництва в США, де виробляється до 90 млн т молока на рік.

«Ці успішні моделі різняться між собою, оскільки в Ірландії все сконцентровано на експорті молочної продукції, який складає 90%. У США 80% виробленого споживається внутрішнім ринком. Однак основним фактором у цих двох різних моделях є рівень надання державної підтримки. Тваринництво без державної підтримки не розвивається. Наприклад, у Польщі 40% ВВП спрямовується на підтримку аграрного сектору, в тому числі на тваринництво», — зазначає Вадим Чагаровський.

Він висловив сподівання, що відновлене Міністерство аграрної політики та продовольства повернеться до тваринництва та буде розвивати молочну галузь.

«Для розвитку молочного скотарства і молочної галузі необхідне інвестування. Щоб збільшити в 2030 році поголів’я ВРХ до 1,75 млн голів, виробництво молока — до 11 млн т і при цьому переробляти 9 млн т, щорічно потрібно інвестувати в галузь 90 млрд грн. Держава має в цьому брати активну участь, взявши за приклад модель ЄС, де від 50% витрат виробників компенсується державою», — зазначає Вадим Чагаровський.

За його словами, Україна повинна йти шляхом комбінованої моделі, акцентуватися в молочному скотарстві на розвитку індустріальних ферм і перетворенні одноосібних домогосподарств на сімейні ферми.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua