logo

Блоги

Точне землеробство по-американськи: впроваджувати інновації — (не)дорого? Джерело фото: AgriLab

Точне землеробство по-американськи: впроваджувати інновації — (не)дорого?

Блоги Ярослав Бойко 18 вересня 2018. 07:14 7749

Протягом двох тижнів команда AgriLab вивчала досвід впровадження технологій точного землеробства у США. Про «мейнстріми» в агробізнесі по-американськи — читайте далі.

Майже 30 років тому фермери США почали впроваджувати «точні» технології: використовувати GPS, дані супутників, змінні норми внесення ресурсів та ін.  І цей «американський прорив» полягав не лише у застосуванні космічних технологій і модернізації обладнання, але й у зміні підходу до землеробства: поки в деяких країнах світу ще тривала «гонка за врожайністю», американські фермери намагалися досягнути максимального «профіту» через оптимізацію використання ресурсів. Як їм це вдається? І чи вдасться українським аграріям?

Не впроваджувати інновації — дорого

Поки що агровиробництво в Україні — високорентабельне: дешева робоча сила, родючі ґрунти, «копійчана» оренда за землю — це ті «кити», на яких тримається «супер прибутковість». А що буде тоді, коли відкриється ринок землі?  

У США плата за землю — висока, від $400 до $1000 за 1 га і вище. Тому американські фермери не можуть собі дозволити неефективно використовувати хоча б якусь ділянку поля. За такої оренди більшість українських аграріїв будуть у «глибокому мінусі». Чи це зараз в Україні заробляють на оренді? 

Ось трохи цифр: близько 80% американських фермерів використовують сучасні технології для відбору (з GPS) і аналізу зразків ґрунту, 65% проводять картографування властивостей ґрунтів, тільки понад 60% змінно вносять вапно або однокомпонентні мінеральні добрива, близько 60% — аналіз карт урожайності,  55% використовують дані, отримані із супутників,  понад 30% застосовують безпілотні літальні апарати.

Те, що майже 80% аграріїв у США впроваджують ті чи інші елементи точного землеробства — показник досить промовистий. Адже  хто-хто, а американці вміють рахувати прибутковість.

Наприклад, у Crop Tech Solutions нам продемонстрували результати використання технології змінних норм (VRI) посіву насіння кукурудзи, яку застосовували на 1200 га полів ферми.  Завдяки технології загальна економія — 50 мішків насіння (вартість 1 мішка $300). Отже, фермер отримав +$12,5/га економії насіння, +15% приросту урожаю кукурудзи на площі в 1200 га.

Не впроваджувати інновації — дорого! Так вважають американські фермери. І докази — на їхньому боці.

Аналіз ґрунту — must have

У США багато фермерів щороку проводять аналіз ґрунту. І справа навіть не у законодавчих вимогах і контролі якості родючості ґрунтів, а в підходах до землеробства: для американців аналіз — це фундамент для всієї системи планування технології вирощування і витрат на ресурси по полю. Як можна вносити добрива без розуміння того, які елементи в ґрунті — у достатній кількості, а яких — не вистачає?

Американські фермери відзначають, що оптимізація тільки використання добрив при такому підході (щорічний аналіз ґрунту з деталізацією відбору 1 га) сягає $70/га.

Задумайтесь: дані клієнтів AgriLab свідчать — завдяки аналізу ґрунту можна оптимізувати використання ресурсів від 15%, а технології змінних норм внесення ресурсів підвищують ефективність виробництва на 20% і вище.  При сьогоднішніх цінах на добрива — аргумент більш ніж переконливий. Але навіть за таких обставин багато агрономів в Україні, як і 30 років тому, норми добрив визначають нормативно або «на око», і в середньому на масив або культуру.

Don't worry, be happy

Як ви вважаєте: скільки працівників потрібно для обробітку 1000 га поля? Наприклад, на фермі Ryan Haack, Westesen Farms у США працює всього 3 працівника, але (!) компанія має зовнішнього агроконсультанта.

У США дуже розвинений агроконсалтинг. Велику частину завдань американські аграрії делегують компаніям, які працюють на аутсорсингу. І це дає перевагу — і у якості, і у кількості. Адже з одного боку фермери мають оптимальний штат працівників, з іншого — отримують найкращий інформаційний та технологічний супровід від консультантів, які постійно слідкують за новинками ринку, мають більше вузькогалузевих знань, досвіду, практики впровадження технологій у різних фермах.

Відкривати свою лабораторію, щоб провести аналіз ґрунту? Вводити у штат посаду інженера, щоб переобладнати техніку або агрохіміка, щоб розраховувати норми внесення добрив? Купувати безпілотник, щоб визначити NDVI і не використати ці дані для VRI? Це точно не про США!

З будь-якого питання американські аграрії звертаються до своїх агроконсультантів, які мають доступ до баз даних, мають сучасне обладнання і практику роботи з ним. Питання, які українські аграрії намагаються «вимудрувати» самі, американські вирішують на «аутсорсингу», тому  «don't worry, be happy» — це про них.

Досвід американського фермера

Прогресивні американські фермери розуміють, що інвестиції в інновації і технології — це ефективний шлях розвитку. Наприклад, на фермі Ryan Haack, Westesen Farms системно  впроваджують точне землеробства вже протягом 10 років. Наш партнер — лабораторія Ward — щороку проводить тут аналіз ґрунту з сіткою 1 зразок з  1 га (при інтенсивному технологічному використанні  зони розподілу властивостей на полях щороку змінюються). На фермі використовується декілька софтів, платформа для візуалізації даних, передачі на техніку, автоматизації процесів, контролю виробництва, а також для глибокого аналізу та розроблення завдань для техніки. Впроваджений моніторинг полів з дронами, технології змінних норм (VRT) внесення насіння, добрив, вапна та води. Поливні машини змінно вносять воду і добрива, зокрема — азотні. Впроваджено локально-стрічкове внесення добрив. Для формування завдання для змінних норм посіву використовуються дані про тип грунту, результати аналізу історичної врожайності, рекомендації продавця насіння (насінневі компанії в кожному регіоні і за різних умов проводять досліди) і агронома-консультанта. Внесення азоту проводиться за даними використання діагностики перед внесенням з підходом  частого та порційного внесення. Такі підходи дозволяють ефективно використовувати ресурси і отримувати близько 12-15 т/га кукурудзи на богарі і на поливі за 20 т/га.

Наступні кроки, які планують на фермі Ryan Haack, Westesen Farms, — впровадження системи для оперативного і ефективного прийняття рішення внесення азоту в потрібному часі й місці, при оптимальній температурі, волозі, вмісту в ґрунті і рослинах, а також сенсорних технологіях на обприскувачі.

Тож поки українські аграрії думають: чи робити аналіз ґрунту, їх американські колеги вже обмірковують, які сенсори краще використовувати.

Чи можливо наздогнати ті країни, у яких точне землеробство впроваджується вже протягом декількох десятиліть? Можливо! Адже ми маємо суттєву перевагу: нам не доведеться вигадувати «велосипед» і витрачати час і ресурси на те, що не дає результату. Ми можемо впроваджувати ті технології, які вже випробувані на полях Америки чи інших країн, адаптувавши та удосконаливши їх.  Головне — не марнувати час на роздуми.

Ярослав Бойко, СЕО компанії AgriLab, офіційний представник Міжнародної організації з точного землеробства (ISPA) в Україні


Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги