Аграрний лайфхак // Визначення оптимальної густоти стояння гібридів соняшнику KWS

21 січня 2021, 07:00 2426

На фоні глобального потепління в світі з кожним роком почали помічати зміну кліматичних поясів. Це також не оминуло і Україну. Все частіше спекотний та посушливий клімат спостерігається не тільки на півдні, а й у центральних регіонах. Це призводить до дефіциту вологи в ґрунті, яка має неабияке значення при вирощуванні сільськогосподарських культур. Тому аграрії почали замислюватися, як при такому кліматі отримувати максимально можливу врожайність.

Соняшник є важливою і економічно привабливою культурою для будь-якого сільгоспвиробника. Незважаючи на те, що соняшник формує потужну кореневу систему (до 2,5 м) в зоні недостатнього зволоження, його урожайність все-таки лімітує волога.

Густота стояння рослин все частіше розглядається як один із найбільш ефективних важелів управління врожайністю посівів. Неправильний розрахунок норм висіву може призвести як до загущення посівів та нераціонального використання насіння, так і до їх надмірного зрідження. Для вибору правильної норми висіву потрібно раз на декілька років проводити досліди із вивчення цього питання за умови, якщо сортовий склад особливо не змінюється в господарстві. Якщо ж сортовий склад змінюється, то такі досліди потрібно проводити ще частіше. Фахівці компанії KWS — оригінатора гібридів, проводять такі досліди щорічно для того, щоб дізнатися реакцію кожного гібрида на зміну умов вирощування за різної густоти стояння.

В 2020 році один із таких дослідів із вивчення впливу густоти на урожайність соняшнику було закладено на базі господарства ТОВ «Лозівський АПТС», що знаходиться на півдні Харківської області.

Для дослідження використали 2 гібриди соняшнику селекції KWS:

КВС АСЕР КЛ — середньоранній гібрид для вирощування за виробничою системою Clearfield®
БІЛОБА КЛП — новий середньоранній гібрид для вирощування за виробничою системою Clearfield® Plus

Дослід було закладено в трикратній повторності. Сівбу було проведено з наступними нормами висіву насінин на гектар:

  • Варіант 1: 36 тис./га
  • Варіант 2: 48 тис./га
  • Варіант 3: 54 тис./га
  • Варіант 4: 60 тис./га 

Дослідне поле було рівномірним по всіх ділянках, а захисною смугою слугував гібрид КВС АСЕР КЛ. Попередником була пшениця озима. Сівбу всіх ділянок проведено в один день — 02 травня 2020 року.

Підготовка ґрунту та хід польових робіт

Осінь:

  • внесення Діамофосу 150 кг/га — N17P78
  • глибока оранка на 25-27 см

Весна:

  • закриття вологи важкими зубовими боронами з одночасним вирівнюванням ґрунту
  • передпосівна культивація
  • сівба дослідних ділянок із одночасним внесенням Сульфоамофосу 150 кг/га — N24P30, внесення ґрунтового гербіциду (після сівби і до сходів): Дуал голд (S-метолахлор, 960 г/л) — 1,6 л/га та Гезагард (прометрин, 500 г/л) — 3,0 л/га
  • міжрядна культивація
  • внесення фунгіциду Супрім (тебуконазол, 133 г/л + прохлораз, 267 г/л) — 1,2 л/га, у фазу R1
  • внесення фунгіциду Амістар голд (азоксистробін, 125 г/л + дифеноконазол, 125 г/л) — 1,0 л/га, у фазу R3

За період вегетації (травень-вересень), згідно даних метеостанції в м. Лозова, випало 71 мм опадів. Густота стояння соняшнику на момент збирання становила:

  • Варіант 1: 35 тис./га
  • Варіант 2: 44 тис./га
  • Варіант 3: 51 тис./га
  • Варіант 4: 56 тис./га 

Під час збирання, яке проводилося 19 вересня 2020 року, обліковувалися ділянки площею 0,22 га. Також фіксувалася вологість та маса насіння з кожної ділянки, після чого вираховувалася урожайність з 1 га в перерахунку на базову вологість 7%. Результати випробування представлено на рис. 1.

КВС АСЕР КЛ — НІР складає 58 кг
БІЛОБА КЛП — НІР складає 73 кг

Згідно отриманих результатів добре видно, що оптимальна густота на момент збирання гібрида КВС АСЕР КЛ складає 44-51 тис. шт./га. При збільшенні густоти на момент збирання даного гібрида урожайність починає знижуватись через надмірне зменшення площі живлення та конкуренцію рослин за вологу та поживні речовини в ґрунті.

Для гібрида БІЛОБА КЛП збільшення густоти стояння на момент збирання до 56 тис. шт./га дає можливість розкрити його максимальний потенціал.

Підбиваючи підсумки, можна зробити висновки, що поняття «оптимальна густота» для кожного гібрида соняшнику є індивідуальним, і не можна сіяти всі гібриди, які були придбані, з однією густотою. Найкращим рішенням при виборі оптимальної густоти сівби у вашому регіоні буде професійна консультація із представниками селекційної компанії.

Іван Сокрута, агроном-консультант у Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій областях компанії «КВС-УКРАЇНА»