Про те, що чекає середні за розміром господарства, в який бік їм рухатися та якими вони мають бути, щоб нарощувати ефективність та ставати потужнішими, AgroPortal.ua поговорив із власником ФГ «Омельяненко» Сергієм Омельяненком.
Про тренди та новаторство
Я не ганяюсь за трендами чи новими віяннями, а встановлюю їх. Проте мова не йде про конкретну технологію, а загалом про підхід до бізнесу: інноваційність, екологічність, якість і надійність. Від самого початку заснування фермерського господарства я йшов на ризик, застосовуючи нову техніку або технологію. Починаючи з комбайна John Deere в ті часи, елеватора, продовжуючи енергозберігаючими технологіями (теплові насоси, сонячні батареї) і закінчуючи Tesla, хоча ні, вибачте, саме цій тенденції кінця не буде... Тобто наповнення цих принципів може бути змінним, але самі принципи є сталими.
Вважаю, що трендів дуже багато, щоб намагатися їм слідувати. Діджиталізація, оптимізація, екологічність, звісно, є пріоритетними, але не треба забувати про земельне питання: земельний банк господарства, готовність до відкриття ринку землі, скільки конкретно її потрібно для ведення ефективної, успішної діяльності та розвитку господарства.
Про ефективність
Ніколи не замислювався, що є для мене ефективністю... Напевне, насамперед це прибуток і правильні рішення, які його забезпечують. По-друге — це ріст, розвиток: вища орендна плата, заробітна плата працівників, покращення послуг і умов праці, техніка тощо. Якщо ти не розвиваєшся — ти неефективний. Умовно, якщо твій працівник сьогодні не отримує більше, ніж вчора, то ти — неефективний. А ефективність — це коли в тебе є ресурс для вирішення будь-яких потреб зараз або протягом року і змога оперативно реагувати на зміни і бути кращим, ніж ти був учора.
Про технології, Tesla Semi та техніку зі штучним інтелектом
Звісно, я відслідковую нові технології. Мої агрономи, інженер аналізують усе, що з’являється на ринку. Але огульно не все застосовуємо. І тут я можу не підтвердити своє «звання» новатора, адже відчуваю, що ще рано зупинитися на одній IT-програмі, оскільки з упровадженням 5G нас чекає щось нове — більш ефективне та менш затратне.
Поки що ми зупинились на технології Strip-till. Замовили Tesla Semi та в очікуванні на велику техніку з електродвигунами, а в них уже закладений штучний інтелект та автоматизація.
А поки купили культиватор KUHN під Strip-till, 16-рядну сівалку Tempo (E-сервіс). Придивляємось до диференційованого перевантажувача Horsch, Pottinger, KUHN. Напевне, мої спеціалісти ще щось назвуть, що ми придбали, але до чого вони придивляються конкретно, ще не доповідали (сміється).
Про співпрацю та партнерство
Кожна компанія, з якою ми співпрацюємо, — це не просто партнер, вони стають нашими друзями. І ми намагаємося один одного не підводити та розглядаємо наші взаємовигідні відносини на довгострокову перспективу. Тому до вибору цих партнерів ми підходимо дуже обережно, і вони повинні відповідати тим же критеріям: інноваційність, якість, надійність, екологічність та ще один — патріотичність.
Ми — середнє господарство і переважно працюємо з відомими світовими компаніями. Але за ціною бренду повинна бути якість, і якщо вона неналежна і є систематичні проколи — це може нашу співпрацю, як мінімум, зменшити в обсязі. А невчасна поставка — так і взагалі її припинити.
Про переробку та продукцію з доданою вартістю
В Україні немає належних умов для розвитку переробки. Ми маємо млин, виробляємо борошно для забезпечення потреб власного господарства (для орендодавців та збереження робочих місць). Але відсутність умов для збуту та політична нестабільність, як основний чинник економічної ситуації, для нас робить цей напрямок нецікавим.
Про найближчі плани
В найближчій перспективі — збереження земельного банку господарства, поступове оновлення та покращення техніки, перехід на електротранспорт. Я вірю, що за ВДЕ — майбутнє, електрокари — це вже реальність.
До Tesla Model Х, першої в області, додався перший електричний Porsche Taycan. Бухгалтери їздять теж на електричному Hyundai. На черзі Tesla Semi, і скоро вийде електротрактор — так і будуть виглядати господарства майбутнього. Енергоефективність, екологічність, 5G простимулюють інші технології для покращення контролю та виробництва. Маю надію, що орендодавці та працівники будуть задоволені, а завдяки податкам, які ми сплачуємо, буде розвиватися село і країна в цілому.
Про те, як не втратити себе і стати господарем свого життя
Кажуть, що історія не терпить умовного способу. Я, історик за освітою, це підтверджую. І можу сказати, що я вже був учителем із мрією стати директором школи, як мій батько. Також працював у КДБ, але за сімейними обставинами до генерала б я не дослужився, парткомом, головою адміністрації, повіривши в «помаранчеву революцію», і швидко розчарувався, оскільки зрозумів, що мало що можу там зробити. На кожній тій посаді я завжди залишався собою. Тільки повернувшись у рідне село, я зміг сам стати господарем свого життя і, застосувавши вміння, отримувати задоволення від своєї роботи, приносити користь суспільству, залишаючись таким же чесним, простим хлопцем з Іванівки. Не треба ставати тим, ким популярно, економічно вигідно — тільки улюблена справа дасть повну реалізацію.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua