ФІНАЛ. Неймовірні села України 2017: Циблі

16 липня 2017, 00:00 21123

Колись територія від «Сяну до Дону» називалася Київською Руссю. Однак уже в 1187 році в Іпатіївському літописі вперше з'явилося слово «Україна», й один з істориків стверджує, що так називали «граничну Переяславську землю». Тобто з цих країв починалася Україна і починався наш автопробіг по фіналістах конкурсу:)

Одне з затоплених 50 років тому сіл — Циблі — зразкове експериментальне поселення. Будівництво нового села тривало 5 років. В 1972 році в тільки-но збудованому селі був відзнятий фільм «Довіра».  Зараз це повністю асфальтоване селище, головна вулиця — рівна як струна — веде до центру села, на узбіччях нові таблички з позначенням вулиць, школа, дитячий садок, соціально-реабілітаційний центр змішаного типу для дітей з особливими потребами та сиріт, будинок культури, бібліотека, спортивний комплекс.

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Але історія залишилась там… під Дніпровськими водами. Щороку в останню неділю червня в Циблях збираються односельці затоплених В’юнища, Козинців, Комарівки і Городища. Щороку активісти організовують унікальний заплив «Дніпро ревучий», перепливають Канівське водосховище.

Циблі — духовний центр Переяславщини.

Понад самим Дніпром стоять «стіни» церкви Іллі Пророка, яка тоді була окрасою старих Цибель. Трохи вище — кам’яний козацький хрест. Наш екскурсовод Микола розповів, що колись тут було багато козацьких поховань, але разом із тим багато і чорних археологів.

Фото: Циблі // Facebook
Джерело фото: Циблі // Facebook
Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

У селі є театральна студія «Оберіг», зразковий танцювальний колектив «Ластівка», який був неодноразовим призером та переможцем українських та міжнародних фестивалів, заслужений народний хор «Дніпрові хвилі», який в минулому році став переможцем «Фольк-music». Юнацька футбольна команда в 2016 році посіла 1-е місце на всеукраїнських змаганнях з футболу серед юніорів-аматорів. В 2017 р. вже виборола 1-е місце в Київській області і готується до всеукраїнських змагань. 

Відомий український письменник Іван Григорович Шпиталь, який народився в с. В’юнищі і зараз проживає в Циблях, — один із тих, хто був змушений переселитися з рідної домівки.

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua, Микола Богатир і Іван Шпиталь.

З гіркотою в душі розказує про землі, які зараз знаходяться під водою. Звичайно, згадує ще давніші часи, коли тут ходив і творив Тарас Шевченко. Проживаючи на Переяславщині, поет написав 11 своїх найвідоміших творів.

Як умру, то поховайте мене на могилі
Серед степу широкого на Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі
Було видно, було чути, як реве ревучий.

Тутешні історики та шевченкознавці говорять, що саме про Переяславщину писав у своєму «Заповіті» Тарас Шевченко. Тут є своєрідна могила «курган-хрест»,  степ, лани, Дніпро і кручі, а найцікавіше — ревучий, так називали місцеві урочище, яке час від часу видавало специфічний «рев».

Карта затоплених сіл. Фото: AgroPortal.ua
 Джерело фото: AgroPortal.ua, Карта затоплених сіл.

Місцеві активісти, зокрема  методист з розвитку туризму РБК при Переяславській районній державній адміністрації Микола Богатир, недавно відкрили екостежку «Куряче горло», названу на честь затопленого хутора: там ростуть червонокнижні рослини, мальовнича природа, «стежки» Шевченка, можна побачити «Змієві вали» — аналоги Китайської стіни — найбільшу систему укріплень в Україні, ймовірно, побудовану до н. е. За кількасот метрів видніється  перевантажувальний термінал «НІБУЛОНа».

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Ще один незвичайний експонат — тутешній «тунель кохання», за «життя» якого бореться місцевій активіст, той самий Микола Богатир. Також Микола показав нам одні з найбільших в Україні шовковицю та сосну, обхват останньої понад 5 метрів. Через Циблі також пролягає маршрут «Вишиваного шляху».

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua
Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Вже до кінця року планується створити ОТГ з центром у Циблях, де населення понад 6 тис. осіб. Основним бюджетоутворючим підприємством на території майбутньої громади є Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни, заснований у далекому 1974 році, — один із найвідоміших медичних закладів в Україні, сучасна лікарня на 600 ліжок, яка щорічно приймає понад 9 тисяч ветеранів війни з усіх регіонів України. Діяльність центру перебуває під патронатом Президента України.

«Госпіталь за минулий рік дав надходження від ПДФО близько 4-4,5 млн грн. Якщо ж порахувати кошти, які можуть надійти до громади від ПДФО, — це 10 млн грн, — розповідає голова сільської ради Сергій Дяченко, — можна сказати, що у 2016 році ми ці кошти втратили».

Ще є 4 сільгосппідприємства, які також є важливим джерелом надходження коштів.

У сільського голови  є велике бажання, коли буде ОТГ, на базі комунального підприємства створити кооператив, який буде приносити кошти саме в бюджет громади, але, звичайно, для цього потрібні інвестиції. «Кооперативи — це те, що тримає молодь на селі. Ідеальний варіант — зробити замкнений цикл, із переробкою. Ми все більше дивимося в цей бік, — говорить пан Сергій. — Повторюсь, все буде після створення ОТГ».

Голова сільради також бачить перспективу у встановленні вітрових станцій у воді та сонячних батарей на березі Дніпра. «Без грантових програм чи інвестицій для місцевого бюджету це непідйомна сума», — коментує пан Сергій. Саме в Циблі приїжджають кожні вихідні кайтсерфінгісти, інколи влаштовують змагання. Завдяки сильним вітрам село стало одним із місце, де можна займатися цим видом спорту.

Фото: з особистого архіву Миколи Богатиря
Джерело фото: з особистого архіву Миколи Богатиря

Також нам розповіли, що ініціативна група цього року відновила старе лісове озеро не для комерції, а для власного відпочинку. «Як не дивно, все робилося за кошти місцевих мешканців, — розповідей сільський голова, — тоді і більше цінувати будуть».

«Коли я прийшов перший рік головою — злякався цифри у 200 тис. грн, яка закладена на опалення будівлі сільської ради. Уже влітку ми заплатили 200 тис. грн за утеплення першого поверху, вікон і стін. Наступної зими за опалення платили лише 3 тис. грн/міс.», — розповідає пан Сергій. Також встановили енергозберігальні обігрівачі.

Є можливість розмістити всі послуги, які потрібні людям, у одній будівлі, де і знаходиться сільська рада. Як каже пан Сергій, за принципом «єдиного вікна». Також планують відкрити Центр надання адміністративних послуг, але поки на самій ініціативі далеко не заїдеш, потрібно бути або районним центром, або ОТГ, багато бюрократичних перепон.

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«У той час як у країні збільшують податки, у Циблях їх зменшили, даючи можливість та стимулюючи таким чином розвиватися приватних підприємців, — продовжує голова села. — Але ж  збільшення кількості підприємців збільшує надходження до місцевого бюджету. Я проаналізував кількість підприємців, яких нараховується близько 100 людей, а тоді порахував надходження від того, якщо ми піднімемо податки і якщо вони закриються. Можливо, ми втратили близько 10 тис. грн, що для сільської ради нічого не значить, але це все робочі місця і соціальні послуги, які потрібні населенню».

Циблі — чудове місце для відпочинку, спорту, духовного натхнення. Тим більше на в’їзді є готельно-ресторанний комплекс «Вотчина», де можна зручно та відносно недорого поселитися.

Фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

А хто бажає екстриму — намет та спальний мішок вам у поміч!


Місце розташування: Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі.
Як доїхати: маршрутне таксі Київ — Переяслав-Хмельницький, тоді до Цибель. Останнє маршрутне таксі з автовокзалу Переяслава о 16:50.


Фінал Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2017». Голосуємо!