ФІНАЛ. Неймовірні села України 2018: Гоща

16 липня 2018, 00:00 17333

Селище Гоща, що в Рівненській області, здавна відоме як потужний центр освіти та науки. В XVI столітті тут функціонував відомий соцініанський колегіум, який був одним із найкращих тогочасних навчальних закладів Речі Посполитої. Колегіум мав широкі зв’язки з європейськими університетами, зокрема із Сорбонною. Сьогодні Гощанська районна гімназія, продовжуючи славні традиції, входить у ТОП-100 середніх навчальних закладів України.

Підтвердженням цьому є наша зустріч дорогою до селища зі школярами з різних областей України, котрі їхали до гімназії на збір лідерів учнівського самоврядування.

Окрім гімназії (370 учнів), у Гощі знаходиться школа (450 учнів), дитячий садочок на 250 місць, спортивна школа та школа мистецтв, центральна районна лікарня, поліклініка, пожежна частина, поліцейський відділок, функціонує районна газета «Рідний край» та десятки магазинів і закладів громадського харчування, будується над трасою Київ-Чоп величезний готельний комплекс. І це все на 5300 місцевих жителів.

На території селища працюють потужні агропромислові підприємства, котрі створюють робочі місця на селі. Це і португальська фабрика по виробництву одноразового одягу для хірургів (330 робочих місць), і зовсім нове підприємство по виведенню курчат «Хай Чікен» (30 робочих місць), і підприємство з виробництва обладнання для харчової промисловості, яке тільки набирає обертів, і, звісно, різні агрокомпанії, в яких працює до 300 людей.

А ще селище можна назвати солодким, адже вже багато років тут функціонує підприємство «Медовий край» та виробляються знамениті цукерки ТМ «ПриГОЩАйся».

«Медовий край» входить в 10-ку експортерів меду з України. Підприємство скуповує мед, досліджує його на якість, обробляє та розливає у великі ємкості. В Німеччині мед розфасовується та розвозиться по всьому світу.

Але, за словами місцевого підприємця Вадима, мед — це найпростіший та найдешевший продукт бджільництва, тому вони пішли далі й запатентували новий продукт — суміш меду з амарантовим борошном — під ТМ «Ма-м-Ам». В планах у підприємців — відкрити на території Гощанської селищної ради цілий бджолярський комплекс з апі-будиночками та банями. Потрібно відмітити, що Вадим переїхав до Гощі зі столиці та починав бізнес у Польщі. Каже, що нині село має величезні перспективи, «під ногами» є купа сировини, яку можна переробляти, а заодно відновлювати популярність сільського життя.

Гощанський завод продтоварів, який виробляє продукцію під ТМ «ПриГОЩАйся», — це провідне підприємство з переробки плодово-ягідної та овочевої сировини. На сьогодні асортимент складається з повидла, соків, консервації, меду та цукерок.

«Цукерки у нас дійсно особливі. Якщо 5 років тому було всього 4 види, то сьогодні вже 18, — розповідає головний технолог підприємства Людмила Сульжук. — Асортимент з кожним роком збільшується, нещодавно запустили виробництво цукерок в білому шоколаді та цукерок з екзотичними начинками (персик, фінік, інжир, банан тощо)».

За словами Людмили Сульжук, успіх підприємства полягає в якості продукції та в людях, які зацікавлені в саморозвитку та розвитку виробництва.

Крім цього, на селі є перша молочна кооперація, яка в перспективі буде виробляти сири.

Такий розвиток бізнесу на селі — справа рук селищної ради.

«В селищі бурлить життя завдяки молоді, яка зібралася і включилася в життя Гощі, — розповідає селищний голова Микола Панчук. — Адже молодь швидше переключається на новітні процеси, вони не бояться ризикувати та змінюватися, а це найшвидший шлях до розвитку та успіху».

Громада веде прозору діяльність і навіть має власну сторінку в соціальній мережі Facebook для того, щоб інформувати жителів селища. Керує сторінкою начальник відділу стратегічного розвитку Євгеній Сульжук. Посада у Євгенія цікава та нова, впроваджувалася довго та не була сприйнята відразу, наразі по всій області таких відділів створено лише два.

Новоствореним відділом уже досягнуто результатів. До кінця року буде реалізовано перший театрально-музичний фестиваль «Добре поруч» та Creative Hub — пілотний проект, аналогів якому немає в області. Hub — це простір для креативного мислення молоді, який на виході має готувати 10-15 підприємців, які будуть господарювати на території селища.

На думку Миколи Панчука, це проекти, які допоможуть ще більше популяризувати Гощу.

«Але головним нашим проектом є Стратегія розвитку селища, адже від неї буде залежати і туризм, і економіка, і добробут жителів, — акцентує селищний голова. — Ми стартували 1 червня і хочемо до Стратегії підключити максимум всіх тих, хто проживає в селищі».

Команда Гощанської селищної ради поповнюється. Нещодавно до своїх обов«язків приступив заступник селищного голови Юрій Сульжук.

«Моя посада та мій функціонал обов«язків для мене є свого роду проектом, над яким потрібно постійно працювати, — говорить Юрій Сульжук. — Крім цього, є команда, яка готова змінювати життя на селі. Тут дуже просто: є ідея, розуміння, підтримка, а значить буде і результат».

Юрій вважає, що туристично-культурний та промисловий напрямки є ключовими для села, адже культура та креативність — це ті рушії, які розвивають села.

А в туристичному аспекті Гоща таки має чим здивувати.

Перлиною селища є Садиба Валевських — пам«ятка палацового модерну, яка виконана у стилі швейцарського шале — альпійського будиночка з фахверковим фасадом і мансардним поверхом. На сьогодні приміщення знаходиться в аварійному стані, проте від цього планів на будівлю менше не стає: музей, готель, виставкова зала — такі мрії жителів села.

Садибу оточує унікальний парк, який був закладений невідомим майстром садово-паркового мистецтва наприкінці XVIIІ ст. Парк входить до 10 найцікавіших парків України, адже тут збереглися старі й рідкісні породи дерев, яких сьогодні налічується близько 50 видів. Найвидатнішим з них є гінкго, яке в народі називають деревом кохання, адже за формою його листя нагадує серце.

Зараз на території парку проводяться ремонтні роботи — викладаються стежки з плитки.

Поруч з парком розташована Свято-Михайлівська церква (XVII ст.) та Свято-Покровський монастир. Свято-Михайлівська церква є одним із ранніх зразків використання у кам'яному будівництві тричастинної будівлі об'єму безстовпного храму, який раніше використовували лише у дерев'яній архітектурі. Храм був тридільним та триверхим зі склепом. Товщина стін досягає у середній частині церкви 2,3 м.

У Гощі проводяться археологічні розкопки Городища (житло часів мідної доби, яке фактично не зазнало руйнувань), після проведення яких на Городищі буде встановлена стилізована під древність оглядова вежа.

Неподалік мосту знаходиться місце під бізнес-проект, який хоче втілити селище в рамках конкурсу «Неймовірні села України 2018», — «Набережна побачень».

«Територія вздовж берегу річки Горинь є улюбленим місцем відпочинку для гощанців та гостей селища, а особливо для закоханих. Тут є пляжі, на цьому маршруті здійснюють велосипедні та піші прогулянки, а також є пішохідний місток через річку, є півострів, джерело, мальовничі краєвиди, височини та пагорби, з яких видніються чудові пейзажі заходу сонця. Ці всі локації користуються великою популярністю для проведення фотосесій», — розповідає Євгеній Сульжук.

Однак на цьому маршруті немає належної інфраструктури. Тому призовий фонд громада витратила б на облаштування набережної: встановлення стилізованих кованих лавок та ліхтарів, дерев«яних альтанок, урн для роздільного сміття, вказівників із локаціями маршруту».

Місцеві вірять, що «Набережна побачень» може дійсно стати сучасною промоційною візитівкою Гощі та місцем, яке буде притягувати туристів.

Більше фото


Місце розташування: Рівненська область, Гощанський район, смт Гоща.
Як доїхати: з Києва до Гощі можна доїхати маршрутним таксі або автобусом Київ-Рівне. Вийти в Гощі та пересісти на маршрутне таксі по селу.
Орієнтована вартість дороги: 220 грн в один бік (Київ-Рівне).


Фінал Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2018». Голосуємо!