Клуб агроефективності // Зберегти кукурудзу зеленою, або Система, яка забезпечує стійкість посівів до посухи

14 вересня 2020, 06:00 3807

У господарстві «Вітал-Агро» на Київщині вже понад 10 років працюють за технологією Овсинського — не переорюють ґрунт, мінімально використовують мінеральні добрива, застосовують спеціально розроблену техніку та культивують розвиток корисних бактерій у ґрунті. Такий підхід навіть у найскладніші роки дозволяє отримати стабільний врожай.

«Вітал-Агро» має в обробітку ґрунти з малим вмістом гумусу. Цей фактор і змусив керівника господарства Віталія Білика відійти від традиційної системи землеробства та шукати варіанти, які б забезпечили стабільність.

«Коли ми у 2004 році почали свою діяльність, купили нові трактори, посіяли, обробили, внесли добрива та ЗЗР, зібрали урожай, роздали паї, виплатили зарплати людям, виплатили кредит, то змушені були розпустити всіх працівників, оскільки не лишилося коштів, щоб господарювати далі. Коли перший рік у 2005-му посіяли ячмінь, зібрали 3,5 т/га — тоді був рекорд, а пшениці зібрали 1,9 т/га. При цьому ми над пшеницею працювали, внесли добрива, обробили інсектицидами… Й ми почали вивчати, аналізувати, що не так зробили, шукали, в чому проблема, що можна змінити і покращити. Не можу сказати на сьогодні, що ми багато досягли, але стабільно працюємо, на хліб вистачає, стараємося не мати боргів», — розповідає Віталій Білик.

Керівник господарства «Вітал-Агро» Віталій Білик
Керівник господарства «Вітал-Агро» Віталій Білик

«Всі вийшли з одних інститутів, мають однакову освіту і, відповідно, використовували технології, яким їх навчили. Але ми маємо одну особливість — піщані ґрунти, і коли немає опадів, ґрунт стає як зацементований. А після дощу через дві години можна по полю спокійно їздити автомобілем. Тому потрібно було пристосовуватись і шукати технології, які би підходили цьому типу ґрунту», — розповідає керівник господарства.

Знань Віталію Білику вистачало, адже він отримав освіту в Брянському державному університеті за напрямком біологія та ботаніка. Поштовхом стало також знайомство з компанією «Агромир», що впроваджувала нульовий обробіток.

«На одному з Днів поля на Кіровоградщині мене вразило побачене: купа решток на поверхні поля, але все-таки більше переконала економіка. Хоча спочатку і не вірилося, що це можливо. Щоправда, не можу сказати, що це якась цілісна система — це зібрані практики зі Strip-till, No-till, але найбільш наближена до системи Овсинського, який ще 120 років тому її розробив. У основі ж філософії лежить розуміння, що ми всі створені за подобою Творця, і головне в житті — кожному намагатися дотримуватись його заповідей», — зазначає Віталій Білик.

У пошуках правильної технології

Окрім отриманих знань, Віталій Білик шукає відповіді в роботах Едварда Фолкнера, Масанобу Фукуока, Мальцева, Слащиніна та інших авторів, які пропагують становлення поверхневого і безполицевого обробітку ґрунту.

Але головним у цій технології є відновлення у ґрунті біоти. Для цього в господарстві культивували штам потрібних бактерій та внесли у ґрунт.

Віталій Білик пояснює, що в результаті діяльності ґрунтової біоти у ґрунті утворюється максимальна кількість вуглекислого газу, від рівня якого й залежить урожайність. На підтвердження він наводить результат дослідження Яна Баптиста Ван Гельмонта, який посадив у горщик дерево, але перед цим зважив у ньому ґрунт. Протягом декількох років Ван Гельмонт поливав дерево, а потім знову зважив дерево та ґрунт і виявив, що вага дерева збільшилася на 74 кг, а вага ґрунту при цьому зменшилася приблизно на 100 грамів. Це засвідчило, що ґрунт не є джерелом матеріалу для росту дерева, а всі елементи живлення рослина отримує з повітря.

«Ми на зернових забираємо 1/4 врожаю, а 3/4 залишається у вигляді стеблової та кореневої маси. І завдяки цьому відбувається приріст урожайності. Чим більше ми залишаємо пожнивних решток на полі, тим більше ми створюємо сприятливе середовище для розвитку живої біоти, яка виділить більше вуглекислого газу, і ми отримаємо більший врожай», — розповідає Віталій Білик.

За 10 років, завдяки такому підходу до господарювання, показник гумусу в ґрунті з 0,8% піднявся до 1,5%. Рекордні врожаї у «Вітал-Агро» збирають, як і скрізь, коли є достатня кількість вологи, в інші роки — тримаються стабільності: наприклад, по пшениці врожайність становить 4,0-4,5 т/га.

«Три роки поспіль у нашому регіоні посуха, і ми не отримуємо рекордних врожаїв. Але саме ця система розрахована для критичних, проблемних років: адже коли вологи достатньо, всі мають гарний врожай, а ця система обробітку при мінімальних затратах гарантовано дає стабільний прибуток. Технологія дає можливість завжди тримати ґрунт живим і отримувати стабільні результати», — зазначає керівник господарства.

Не заважати розвитку біоти та культивувати здорові бактерії

В основі технології лежить система обробітку Овсинського, але у «Вітал-Агро» вона більш адаптована та пластична. Передбачається, що після проходження агрегату нижній шар ґрунту повинен залишитися твердим, а верхній — пухким і завглибшки 5-7 см. У ньому відбуваються процеси, пов’язані з конденсацією вологи. Головне завдання — забезпечити живлення біоти, насамперед, дуже важливі аеробні бактерії. Віталій Білик розповідає, що в 1 га повинно бути 17-23 т живих мікроорганізмів.

Зважаючи на нестандартний підхід, у господарстві є й особливості в термінах посівів та використанні систем захисту рослин. Посівну в господарстві, як правило, починають на 7-10 днів пізніше, ніж інші сільгоспвиробники, які працюють по сусідству. І це дає додатковий час для підготовки до посівної кампанії.

«По системам захисту ми працюємо винятково з компанією UKRAVIT. До речі, наша співпраця триває з самого початку створення компанії. Єдине, що ми через особливість ґрунту давно вже відмовилися від ґрунтових гербіцидів. Тому працюємо восени гербіцидом суцільної дії Гліфовіт у мінімальній нормі. Системний препарат суцільної дії в цей період повноцінно знищує такі багаторічні бур’яни, як берізка польова, осот, пирій повзучий, і не дає їм повторно відростати. Звісно, хотілося би сіяти на полях більше зелених «коктейлів», але поки не виходить. Коли було достатньо вологи для посіву, то після пшениці, гороху озимого, ячменю сіяли просо, гречку, сою та гірчицю в монокультурі, і вони чудово вичищали поля від бур’яну», — розповідає Віталій Білик.

По зерновим у «Вітал-Агро» внесли гербіцид Голд Стар виробництва UKRAVIT з прилипачем Тандем, фунгіцидний захист не проводили.                                       

Система захисту пшениці озимої                                                                                              

Фаза застосування

Препарат

Діюча речовина

Спектр дії

Норма витрати, л, кг/т, га

Протруювання насіння

Супервін

тіабендазол, 45 г/л + флутриафол, 30 г/л

сажкові хвороби, септоріоз, кореневі гнилі, борошниста роса

1,8

Екзор

тіаметоксам, 600 г/л

попелиці, цикадки, злакові мухи, дротяники

0,25

Авангард Старт

комплекс макро- та мікроелементів

підвищення енергії проростання та врожайності

1,0

Кущення-вихід у трубку

Голд Стар

трибенурон-метил, 750 г/кг

однорічні та деякі багаторічні дводольні види, в т.ч. стійкі до 2,4-Д

0,025

ПАР Тандем

суміш поверхнево-активних речовин

підвищення ефективності дії пестицидів

0,3

Фас

альфа-циперметрин, 100 г/л

п’явиця, цикадки, злакові мухи, попелиці, трипси, блішки

0,15

Авангард Зернові

комплекс макро- і мікроелементів

підвищення урожайності

2,0

«Ми сьогодні використовуємо хімії набагато менше, ніж у традиційній системі землеробства, адже ще не можемо контролювати бур’яни в тій кількості, в якій вони є. Також маємо проблемні бур’яни — амброзію, ваточник сирійський, які не знищуються при поверхневому обробітку чи посівом сидератів. Якщо знайдемо спосіб, то будемо пробувати, а поки у вирішенні цього питання нам успішно допомагає компанія UKRAVIT. Продуктами виробництва UKRAVIT працюємо вже давно. Якість перевірена часом», — розповідає Віталій Білик.                                                                                                                           

Кукурудза, яка вирощується на декількох полях і оброблялась за різними схемами, на кінець серпня скрізь ще стояла абсолютно зелена і продовжувала наливати качан. До обробки кожного поля підходили індивідуально, залежно від культури, наявності вологи та стану ґрунту.

Схема захисту кукурудзи на зерно

 

Фаза застосування

Препарат

Діюча речовина

Спектр дії

Норма витрати, л, кг/га

3-6 листків

Міладар Дуо

мезотріон, 100 г/л + нікосульфурон, 45 г/л

однорічні та багаторічні злакові та дводольні бур'яни

1,25

ПАР Тандем

суміш поверхнево-активних речовин

підвищення ефективності дії пестицидів

0,3

6-10 листків

Авангард Кукурудза

комплекс макро- та мікроелементів

підвищення урожайності

2,0

Авангард Фосфіт К + Цинк

Zn-70 г/л, N-75 г/л, К2О-165 г/л, Р2О5-165 г/л

підвищення урожайності

1,5

«Кукурудза — та культура, яка дозволяє залишити максимальну кількість решток, створити прекрасну кулісу і отримати на другий рік хороший попередник для наступних культур. Хоча торік мали хороший досвід посіву кукурудзи по кукурудзі, але стараємося все-таки мати хоча би 5-6 культур у сівозміні. Найкраще кукурудза росте після гороху. До речі, горох озимий — дуже перспективна культура, і ми плануємо до неї повернутися.

За рекомендацією агрономічного департаменту компанії UKRAVIT ми обробили посіви кукурудзи системним гербіцидом Міладар Дуо, який завдяки поєднанню двох діючих речовин із різних хімічних груп знищує максимально широкий спектр бур’янів у посівах і при цьому не проявляє фітотоксичності до кукурудзи. На одне поле з найслабшою кукурудзою вносили Фосфіт К + Цинк, ефект дуже відчутний. Різні поля в різні строки посіяні, але кукурудза вся зелена», — розповідає Віталій Білик.                                                               

Господарство торік випробовувало 10 гібридів кукурудзи. Єдине, що при рекомендації норми висіву 80 тис. насінин на 1 га у «Вітал-Агро» висівали 63-65 тис. насінин/га. Віталій Білик пояснює, що показник висіву в засушливі роки має велике значення і впливає на посухостійкість рослини.

Збирають кукурудзу в господарстві теж незвично для традиційної системи обробітку — залишають по максимуму великий стовбур рослини, який стоїть на полі до весни. Потім ґрунтообробна техніка їх подрібнює та аерує ґрунт, не заробляючи рослинні рештки розміром 10-15 см, а залишаючи їх на поверхні.  

Кукурудза станом на 21 серпня
Кукурудза станом на 21 серпня
Кукурудза станом на 7 вересня
Кукурудза станом на 7 вересня

Спеціально розроблена техніка

Ґрунтообробна техніка у «Вітал-Агро» майже вся адаптована, точніше — вдосконалена під обрану систему землеробства. Найперше удосконалили культиватор КПЕ, щоб можна було готувати швидше та більші площі, та при цьому щоб ґрунт був живим — тобто, щоб на поверхні залишалися рослинні рештки та мульча.

«Нам така техніка підходить, бо ми не йдемо глибоко в ґрунт, диски в нас працюють на 6-8 см. Працюємо лише з подрібненням і просушуванням, щоб отримати хорошу мульчу. Головне — рештки ми не перемішуємо, а лишаємо на поверхні», — пояснює керівник господарства.

З посівної техніки «Вітал-Агро» має одну просапну сівалку «Агромастер» та 4 зернових (Р-4,2; Клен 4,5Т та інші), щоправда із різними способами посіву. Стосовно посіву, то у господарстві мають теж своє бачення щодо правильного його направлення: культурі потрібне не пряме сонячне світло, а розсіяне, тому варто проводити посів із півдня на північ.

Віталій Білик зазначає, що в розробках та досягненнях немає його заслуги, а впровадження такої системи відновлення та покращення ґрунту, насамперед, зумовлене розумінням і сприйняттям понять, які залишив нам Творець. Й лише усвідомлюючи це та обираючи правильний шлях, можна отримати результати.


Для довідки: Іван Овсинський — український вчений-агроном, який довів, що у використанні плуга немає необхідності, та аргументовано відмовився від добрив. Головною перевагою системи є стійкість посівів до посух і перезволоження.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua