Як зробити агрогалузь привабливою для українських школярок? Успішний кейс

13 листопада 2019, 06:00 3809

Зробити технологічні галузі науки, в тому числі і агро, привабливими для молоді — це мета чи не кожної соціально відповідальної компанії. Проте останнім часом об’єктом для залучення стають не студенти, а школярі. Особливо дівчата. Чимало майбутніх абітурієнток вагаються, бо не впевнені у своїх силах і мають сумніви, що зможуть реалізуватися у професії, яку суспільство стереотипно називає «чоловічою».

Показати школяркам, що в технічних спеціальностях можна досягти найвищих кар’єрних вершин, і їхня стать аж ніяк цьому не завадить, є основною метою проєкту STEM is FEM, до якого вже залучені провідні українські компанії та лектори. Про створення проєкту та його зв'язок із агро розповіла спеціально для AgroPortal.ua координаторка проєкту Єлізавета Коренко.

 Єлізавета Коренко, координаторка проєкту STEM is FEM

В чому суть проєкту STEM is FEM?

Єлізавета Коренко: STEM is FEM — це освітній благодійний проєкт, який заохочує дівчат обрати STEM-спеціальності для своєї освіти. Ми хочемо мотивувати дівчат частіше звертатись до професій, пов’язаних із наукою (S), технологіями (T), інженерною справою (T) або математикою (M).

За даними профільних ресурсів, відсоток жінок у технологічних галузях України значно менший, ніж в Європі або США. Експерти говорять про великий комплекс причин цього явища: гендерні стереотипи, відсутність підтримки і рольових моделей для дівчат, застарілість освітньої системи, низька самооцінка й чимало інших соціально-психологічних явищ.  

Ми знаємо, що підтримка під час перших кроків у професії — ще до вступу у виш і під час здобуття освіти — може цілковито змінити подальший кар’єрний шлях дівчини. Тому STEM is FEM має на меті познайомити дівчат із рольовими моделями жінок у технологічних галузях, зацікавити їх кар’єрою у цих напрямках та додати впевненості у власних силах. Таким чином ми сподіваємося привернути більше дівчат до STEM-професій. 

Звідки з'явилася ідея його створення?

Єлізавета Коренко: Найактивніше про тему гендерної нерівності у галузі говорять в українському IT. За статистикою, там менше 20% жінок. Інформації щодо інших галузей мало, але відомо, що такий перекос зустрічається у багатьох сферах.

Дослідивши проблему, ми дійшли висновку, що одними управлінськими рішеннями і корпоративними нормами змінити ситуацію не вдасться. Тому і вирішили повпливати на зміни системи із самого старту, створивши проєкт STEM is FEM.

На щастя, бізнес в Україні зараз приходить до того моменту, коли окрім безпосередньо фінансового успіху, багато керівників бажають досягнути певних соціальних цілей. Ми сподіваємося, що таких проєктів як STEM is FEM кожного року ставатиме все більше, бо бізнес усвідомлюватиме і власну соціальну значущість у державі. 

Хто є учасниками проєкту? Чому саме така вікова категорія?

Єлізавета Коренко: Учасницями проєкту STEM is FEM можуть стати старшокласниці зі всієї України. Ми не обмежуємо дівчат конкретним віком, бо розуміємо, що професійний розвиток — справа суто індивідуальна. Єдине обмеження — дівчата, які закінчують зараз заклади середньої освіти і не розпочали ще здобуття вищої.

За якими напрямками здійснюється діяльність проєкту?

Єлізавета Коренко: Зараз ми визначили для себе шість тем першого навчального року проєкту. Це — біотехнології, IT, енергетика, інженерія та робототехніка, 3D-моделювання та космос. Це наше попереднє рішення, але також ми розглядаємо усі інші можливі тематики для нашого наступного навчального року.

Найперший блок — це біотехнології. За яким принципом відбувався відбір учасників?

Єлізавета Коренко: Учасниці відбираються за результатами онлайн-тестування на нашому сайті. Не приховуємо — запитання доволі складні. Але складені таким чином, аби перевірити не фактичні знання щодо певних тем, бо за це багато в чому відповідальний рівень шкільної освіти загалом. А те, як дівчата розмірковують, яким чином шукають вирішення складних задач. Усі задачі побудовані так, що просто «нагуглити» відповідь не вдасться.  

Що отримують ті дівчата, які пройшли відбір?

Єлізавета Коренко: Ті, хто успішно пройшов онлайн-тестування, отримують запрошення на освітній модуль STEM is FEM у Києві. Власне, участь дівчат у ньому і є нашою основною метою. За два дні ми намагаємось зацікавити дівчат певною технологічною галуззю. Показати установи, що працюють у цій сфері, дати можливість поставити запитання жінкам, які вже у ній задіяні.  

Є на освітньому модулі і конкурсна частина із творчим нестандартним завданням. Завдяки їй ми обираємо двох переможниць і одну гран-прі. Переможниці отримують книжковий набір для розвитку і самоосвіти, а гран-прі — відвідини події чи установи за профілем модулю. Місце обираємо так, аби воно надихнуло дівчину ще більше заглибитися в тему. Гран-прі модулю «Біотехнології» отримала Наталія Снігур. Вона поїде на найбільший польський STEM-саміт для жінок — Women in Tech Perspectywy.

Та головне для STEM is FEM, звісно, додати дівчатам впевненості у собі, змотивувати на звершення, впевнити, що вони мають обрати той шлях, який їм до душі, і ніхто їх на цьому шляху спинити не зможе.

В рамках першого освітнього модулю відбулися лекції топ-жінок української економіки. Яким чином відбувався відбір цих лекторів?

Єлізавета Коренко: Наші лекторки представляють різні напрямки розвитку. По-перше, це спеціалізовані спікери, жінки, які працюють у тематичній галузі й можуть розказати про неї зсередини. Також в модулі STEM is FEM беруть участь мотивуючі спікери. Це жінки, робота яких не стосується безпосередньо теми модулю, але які досягли професійних висот власною працею. Для нас важливо, аби це були жінки, які мають здобутки і можуть власним прикладом, власними історіями надихнути молоде покоління.

Усі ми зростаємо на тому ґрунті, який готують для нас ті, хто жили до нас. Те життя, яке ми усі маємо зараз, вибороли попередні покоління. Стежку для дівчат, які зараз закінчують школу, торують сьогоднішні бізнес-леді, політикині, науковиці. Наявність таких рольових моделей — це дуже важливо у формуванні уявлення дітей про світ і своє місце у ньому.

Інна Мєтєлєва, заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України

У першому модулі STEM is FEM до слова ми запросили міністра охорони здоров'я Зоряну Скалецьку, заступницю міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Інну Мєтєлєву, колишню виконуючу обов’язки міністра аграрної політики та продовольства Ольгу Трофімцеву та засновницю страхової компанії «Арсенал Страхування» Марину Авдєєву. Їх виступи справили на дівчат величезне враження.  

Яким чином аграрна сфера дотична до проєкту? Варто показати, що агро є привабливим і для жінок, а не лише для чоловіків?

Єлізавета Коренко: У своєму виступі Ольга Трофімцева слушно зазначила, що аграрна галузь і зараз залишається доволі патріархальною, тому, звісно, ми повністю за ширше представлення жінок у ній. Особливо на технологічних та керівних посадах.

На жаль, ця тенденція зберігається у всьому STEM-напрямку, що жінки, які в ньому представлені, займають нижчі або допоміжні посади (HR, PR, організаційна сфера). Аграрна галузь дуже різноманітна, включає велику кількість різних напрямків бізнесу і представляє широкі кар'єрні перспективи. А ще — це ключова для України галузь, тому найбільша професійна конкуренція в ній піде на користь усій державі.

 Ольга Трофімцева, виконуюча обов’язки міністра аграрної політики та продовольства України у 2019 році

Чи буде актуальним цей проєкт і в наступному році? Чи плануєте розширювати його і більше популяризувати? Можливо, долучати агрокомпанії у якості партнерів.

Єлізавета Коренко: У нас дуже амбітні плани. Ми бачимо проєкт STEM is FEM багаторічним і плануємо залучати дуже різні напрямки та теми. Поки завчасно говорити, та сподіваємося і на його широку популярність серед учасниць та спікерів. Щодо партнерства, то STEM is FEM є повністю відкритим проєктом. Ми розглядаємо всі пропозиції щодо партнерства та із задоволенням залучаємо до нього нових людей. Тому, якщо агрокомпанії зацікавлені продемонструвати дівчатам перспективи галузі чи просто відчувають, що наша тематика їм відгукується, завжди раді будемо співпрацювати.

Хто є спонсором проєкту?

Єлізавета Коренко: Ініціаторами проєкту STEM is FEM стали представники міжнародного IT-бізнесу, які працюють в Україні. Вони на особистому досвіді управління зіткнулися із цією проблемою і бачать її зсередини. А багато працюючи із західними ринками, добре знають світові тренди, та зацікавлені, щоб в українській IT-галузі працювало більше жінок. Та ми сподіваємося, що це тільки початок. Адже ми цікавимося усіма STEM-напрямками. Тому проєкт залишається відкритим, і ми із задоволенням зустрічаємо пропозиції партнерства від представників усіх технологічних напрямків.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua